Zaloguj się | Rejestracja

Latająca Forteca z jeziora Stolsko - spotkanie

wtorek, 08 października 2019 r., godz. 19:16  |  Wersja do druku

We wtorek, 8 października w świetlicy w Stolcu odbyło się spotkanie z rodziną amerykańskiego lotnika, członka załogi, która w czerwcu 1944 roku wykonywała ostatni lot bombowcem B-17G. Samolot rozbił się na terenie gminy Dobra, a jego szczątki spoczywają dzisiaj na dnie jeziora Stolsko.



W czerwcu 1944 roku niedaleko Dobrej rozbił się legendarny bombowiec B-17 zwany Latającą Fortecą. Samolot wchodził w skład 322. Dywizjonu, 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA, który 21 czerwca 1944 r. bombardował Berlin. Grupa bombowców została zaatakowana przez liczne niemieckie myśliwce. Bombowiec pilotowany przez porucznika O’Bannona został ostrzelany, oderwał się od grupy i w desperackiej próbie ratowania się, obrał kurs do neutralnej Szwecji. Po zestrzeleniu cała załoga, za wyjątkiem sierżanta Amosa Estrady, dostała się do niewoli. Sierżant ratując się skokiem na spadochronie, zginął ostrzelany przez Messerschmitta 410.

Podczas feralnego lotu w skład załogi samolotu wchodzili: dowódca Robert O’Bannon, drugi pilot Thomas Fitzgerald, nawigator Nathan Bartman, bombardier Arnold Ostwald, górny strzelec Irving E. Lewis, radiooperator Benjamin Goldman, dolny strzelec Herbert McCutchan, boczny strzelec Jose Fioretti oraz tylny strzelec Amos Estrada.

Do dzisiaj fragmenty Latającej Fortecy spoczywają na dnie jeziora Stolsko. Po 75 latach od tego wydarzenia historia samolotu ponownie ożywa dzięki wizycie rodzin lotników, którzy służyli w ostatnim locie.

We wtorek, 8 października rodzina Irvina Howarda Lewisa, górnego strzelca i członka załogi, która wykonywała ostatni lot bombowcem B-17G odwiedziła miejsce spoczynku samolotu obok wsi Stolec. Podczas spotkania prowadzący Piotr Wit i Paweł Ziątek opowiedzieli ze szczegółami, jak wyglądały ostatnie chwile latającej fortecy. Uczestnicy mogli zadawać pytania krewnym amerykańskiego lotnika, zapoznać się z historycznymi dokumentami i modelem samolotu B-17G z jeziora Stolsko.

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele samorządu, m.in. Wójt Gminy Dobra Teresa Dera i Sekretarz Rozalia Adamska oraz Poseł na Sejm RP Norbert Obrycki.

Po spotkaniu w kościele w Solcu odbyła się msza w intencji zmarłych lotników, a następnie rodzina Irvina Howarda Lewisa puściła symboliczny wianek na jeziorze Stolsko.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo i zdjęć ze spotkania.

Boeing B-17 Flying Fortress (pol. Latająca Forteca) był amerykańskim ciężkim samolotem bombowym dalekiego zasięgu. Samolot, który rozbił się na terenie jeziora wyposażony był w 13 karabinów maszynowych typu Browning. Całkowita liczba wyprodukowanych maszyn wyniosła ponad 12 tys. egzemplarzy. Walczyły od Pacyfiku po Europę. Solidna konstrukcja B-17 czyniła ją niewrażliwą na ostrzał nieprzyjaciela. Widok maszyn lądujących po akcjach, często bardzo ciężko uszkodzonych, z niesprawnymi silnikami (znany jest przypadek gdy lądowanie odbyło się na jednym sprawnym silniku) ugruntował opinię latających fortec jako niezniszczalnych. B-17 był ceniony przez załogi. Lotnicy Flying Fortress zestrzelili 6659 samolotów przeciwnika, utracono 4688 samolotów B-17 od ognia myśliwców i artylerii przeciwlotniczej.

Latająca Forteca z jeziora Stolsko - spotkanie z rodziną lotnika:


Latająca Forteca z jeziora Stolsko - spotkanie 8 października 2019 r.:




















Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama