Zaloguj się | Rejestracja

Modernizacja hydroforni w Skarbimierzycach

wtorek, 01 października 2019 r., godz. 18:09  |  Wersja do druku

Zakończyła się modernizacja hydroforni w Skarbimierzycach, która zaopatruje też w wodę znaczną część Mierzyna. W obiekcie zastosowano m.in. nową technologię uzdatniania wody i zainstalowano nowy zestaw hydroforowy.Modernizacja hydroforni w Skarbimierzycach objęła swym zakresem prace wewnątrz oraz wokół obiektu, a także w sąsiednim budynku agregatorni. W istniejącym budynku, przeprowadzono szereg prac remontowych, jednak to co najistotniejsze całkowitej wymianie poddana została technologia uzdatniania wody, która zapewnia wysoką jakość wody przygotowanej do spożycia.

Zainstalowana technologia składa się obecnie z ośmiu filtrów o średnicy 2200 mm każdy, działających w dwustopniowym procesie uzdatniania wody. Pierwszy stopień uzdatniania wody, w którym biorą pierwsze cztery filtry, to odżelazianie wody, natomiast drugi stopień uzdatniania, w którym biorą udział pozostałe cztery filtry, to odmanganianie.

Wszystkie procesy w hydroforni w Skarbimierzycach odbywają się w pełni automatycznie i nie wymagają obecności obsługi. Wymieniono także dmuchawy oraz sprężarki, a w budynku zainstalowano całkowicie nowy zestaw hydroforowy zapewniający odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej.

Przeprowadzona modernizacja zagwarantuje, że dostarczana mieszkańcom woda spełniać będzie wszelkie normy jakościowe.

W sierpniu zakończono też rozbudowę hydroforni w Buku. W miejscu starej hydroforni powstał zupełnie nowy obiekt. Inwestycja to przede wszystkim nowa technologia uzdatniania wody oraz nowe ujęcie wód podziemnych. Na wyposażeniu hydroforni znalazły się dwie nowe dmuchawy o mocy 5,5 kW biorące udział w procesie płukania filtrów i chlorator dozujący roztwór podchlorynu do sieci wodociągowej. Hydrofornia została również wyposażona w stacjonarny osuszacz powietrza, który niweluje wilgoć w obiekcie. Rurociągi technologiczne w budynku stacji wykonano ze stali nierdzewnej.

Inwestycja obejmowała też rozbiórkę istniejącego budynku technologicznego hydroforni, rozbiórkę budynku dawnej agregatorni, budowę nowej oraz remont dwóch istniejących studni głębinowych, likwidację jednej studni głębinowej, wskazanej do wyłączenia z ruchu z uwagi na jej niedrożność, montaż podziemnego zbiornika magazynowego wód popłucznych, demontaż dwóch istniejących zbiorników, wymianę istniejących rurociągów technologicznych oraz budowę nowych odcinków instalacji zewnętrznych, podłączenie do nowego układu technologicznego uzdatniania wody dwóch naziemnych zbiorników magazynowych wody, wymianę ogrodzenia terenu oraz przebudowę układu komunikacyjnego na terenie ujęcia i hydroforni. Teren obiektu został też oświetlony nowymi lampami ledowymi.

Rozbudowę hydroforni w Buku zrealizowano w ramach projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra". Gmina Dobra otrzymała unijną dotację na realizację tego projektu w kwocie 8 mln złotych.

Nowa stacja uzdatniania wody powstanie również w Dołujach. Inwestycja za ponad 4,1 mln złotych ma powstać jeszcze w tym roku.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama