Zaloguj się | Rejestracja

Kampania informacyjna #niezaklinaj pogody

wtorek, 13 sierpnia 2019 r., godz. 07:09  |  Wersja do druku

W ramach kampanii #niezaklinaj pogody, Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała poradniki jak zachowywać się w razie gwałtownej pogody. Jej celem jest uświadomienie rosnących zagrożeń i konsekwencji zmian klimatycznych.W ostatniej dekadzie nie było roku bez gwałtownych zjawisk pogodowych. W 2009 r. powódź nawiedziła Kotlinę Kłodzką. Rok później mieliśmy jedną z największych powodzi w historii kraju. Dziewięć lat temu dotknęła nas też wyjątkowo ostra zima. Wichury, nawałnice i trąby powietrzne nawiedziły nas w 2011 r. Kolejny rok to kolejna ostra zima. Orkan Ksawery w 2013 r. spowodował w Polsce aż pięć ofiar śmiertelnych, ponad 50 osób zostało poszkodowanych. Ponad 500 było bez prądu. W 2014 i 2015 roku, podobnie jak teraz, borykaliśmy się z suszą. Spore straty w 2016 r. spowodował orkan Barbara. W sierpniu 2017 r. nad Polską przeszła gwałtowna burza, w wyniku której w Suszku zginęły dwie harcerki. Łącznie zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z ponad 4 tys. budynków. W wyniku nawałnicy Lasy Państwowe poniosły najbardziej dotkliwe straty w swojej historii, zniszczeniu uległo 45 ha lasów. Straty oszacowano na 1 mld zł. W tym roku zmagaliśmy się już z trąbą powietrzną i powodzią.

By poradzić sobie ze skutkami gwałtownej pogody, niezbędne są ubezpieczenia, ale przede wszystkim prewencja. Na prewencję składają się wspólne działania różnych szczebli administracji, ale też nas samych. Okresowe przeglądy domu, remonty itp. to właśnie elementy prewencji.

W ramach kampanii #niezaklinaj pogody, Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała poradniki jak zachowywać się w razie gwałtownej pogody. Warto wprowadzić w życie 5 prostych zasad:

1. Na bieżąco śledź prognozy pogody.
2. Nie lekceważ alertów RCB.
3. Zabezpieczaj mienie - gdy otrzymasz ostrzeżenie o nadciągającym załamaniu pogody, przenieś cenne przedmioty na wyższe kondygnacje, którym nie grozi zalanie, przeparkuj samochód w bezpieczne miejsce, pochowaj z podwórka/balkonów/tarasów wszystko, co może porwać wiatr.
4. Dbaj o swój dom przez cały rok. Wykonuj przeglądy - nie tylko te obowiązkowe.
5. Kup ubezpieczenie domu i samochodu.

"Chcemy w naszej kampanii uświadamiać ludzi, że muszą aktywnie reagować na zmieniający się klimat. Nie ma co zaklinać pogody. Lepiej działać, zmienić przyzwyczajenia i dbać o majątek - dom, mieszkanie, samochód. Ubezpieczyć się, ale też robić regularne przeglądy, sprawdzać, czy woda odpływa z podwórka po większym deszczu, czy rynny są drożne" - informują twórcy kampanii #niezaklinaj pogody.

Klimat się zmienia, zmień przyzwyczajenia i #niezaklinaj pogody - to hasła i hasztag akcji.

Poradniki:
Klimat się zmienia - infografika
Przeglądy domu
Wichury, powodzie i inne żywioły

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama