Zaloguj się | Rejestracja

Miejsca i granice - pokaz filmu w Stolcu

poniedziałek, 20 maja 2019 r., godz. 17:33  |  Wersja do druku

W sobotę, 18 maja w Stolcu odbył się pokaz filmu Adama Ptaszyńskiego o projekcie zrealizowanym przez Ośrodek Teatralny Kana, przy współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, Teatrem Brama oraz GCKiB."Miejsca i granice" są częścią projektu "Caravan Next - Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta", realizowanego przez Teatr Brama z Goleniowa w ramach unijnego programu "Kreatywna Europa".

"Intrygująca historia granicznej wsi Stolec (niegdyś Stolzenburg - siedziba znanego na Pomorzu rodu von Ramin, a po wojnie zamknięta zona, najdalej wysunięta na zachód placówka WOP) wraz ze wszystkimi współczesnymi kontekstami przygranicznymi jest dla nas źródłem inspiracji już od kilku lat. Od jakiegoś czasu uczymy się tej okolicy od polskich i niemieckich mieszkańców, wsłuchując w rytmy, dźwięki, opowieści. Obraz złożony z zasłyszanych indywidualnych historii stopniowo traci na jednoznaczności, nadając miejscu osobisty, wyjątkowy charakter. Powierzenie ich to ważny akt zaufania, widomy znak relacji będącej wypadkową spędzonego wspólnie czasu, miejsca i okoliczności. Postanowiliśmy jeszcze bardziej przesunąć granice relacji, proponując mieszkańcom wspólne kreowanie lokalnego święta. To nieoczywista droga, pełna niespodzianek, wymagająca rewizji wzajemnych wyobrażeń, lecz niezwykle inspirująca. Zaprosiliśmy do niej również kilku ważnych dla nas artystów, otwartych na eksperyment i wyczulonych na pracę w indywidualnej przestrzeni" - mówi o projekcie Rafał Foremski z Teatru Kana.

W czerwcu 2017 r. u stóp zabytkowego Pałacu von Raminów, odbył się finał wydarzenia "Miejsca i granice". Artyści i animatorzy, wspólnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, zbadali mikrokosmos wsi Stolec oraz pobliskich miejscowości w Polsce i Niemczech. Podczas ostatniego dnia finału miało miejsce polsko-niemieckie, sąsiedzkie spotkanie przy muzyce na żywo. Imprezę poprowadził Jacek Hałas, który do pomocy miał m.in. aktorów Teatru Brama z Goleniowa i jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej. Strażacy wspólnie z zespołem Jarzębina przygotowali i wykonali nieco już zapomniany repertuar pieśni strażackich.

18 maja 2019 r. w filii GCKiB w Stolcu odbył się pokaz filmu "Miejsca i granice 2017" Adama Ptaszyńskiego, którego tematem był zrealizowany projekt. Podczas spotkania zaprezentowano też internetową stronę dla mieszkańców, zawierającą prerzentację wielu wspólnych działań oraz inicjatyw.

"Miejsca i granice" - pokaz filmu Adama Ptaszyńskiego:

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama