Zaloguj się | Rejestracja

Podrzucanie odpadów zielonych do kontenerów

czwartek, 11 kwietnia 2019 r., godz. 05:59  |  Wersja do druku

Na terenie gminy Dobra, w poszczególnych miejscowościach, ustawiono kontenery na odpady zielone. Służą one tylko i wyłącznie dla mieszkańców nieruchomości. Firmy zajmujące się pielęgnacją ogrodów nie mogą korzystać z tych pojemników. Tymczasem 9 kwietnia jedna ze szczecińskich firm wyrzuciła odpady zielone do jednego z wystawionych kontenerów na terenie naszej gminy.Na terenie gminy ustawiono kontenery na odpady zielone, które służą tylko i wyłącznie dla mieszkańców nieruchomości. Zakazane jest wyrzucanie takich odpadów przez firmy zajmujące się pielęgnacją ogrodów. Reguluje to uchwała Rady Gminy Dobra z 21 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Zgodnie z ustawą o odpadach firma, która prowadzi działalność polegającą m.in. na pielęgnacji terenów zielonych, jest wytwórcą odpadów, a więc musi je sama zagospodarować. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest przypadek zawarcia umowy ze zlecającym usługę, z której będzie jednoznacznie wynikało, że właścicielem odpadów jest właściciel nieruchomości. Taką umowę firma powinna okazać na żądanie np. straży gminnej lub pracownika PSZOK.

Uchwała Rady Gminy Dobra wskazuje, iż właściciele nieruchomości oraz podmioty zajmujące się pielęgnacją terenów zielonych nie będące wytwórcami odpadów (a więc posiadające zawartą umowę), mogą przekazywać odpady zielone nieodpłatnie do gminnego punktu zbiórki odpadów lub wrzucać do kontenerów na odpady zielone usytuowanych w poszczególnych miejscowościach na terenie gminy Dobra.

Firma może przekazać odpady zielone do kontenera lub do PSZOKu, jeśli usługa wykonana jest na terenie gminy Dobra oraz firma ta posiada zawartą umowę ze zlecającym usługę. W innych wypadkach firma musi odpłatnie i samodzielnie oddać odpady zielone do właściwego podmiotu. Identyczne zasady funkcjonują w Szczecinie, żaden ekoport nie przyjmie odpadów zielonych od firmy. Tymczasem 9 kwietnia strażnicy gminni stwierdzili fakt wyrzucenia do kontenera odpadów zielonych przez jedną z firm ze Szczecina. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

"W przypadku zauważenia wyrzucania odpadów zielonych do kontenerów przez firmy, należy taki fakt zgłaszać do straży gminnej lub Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Egzekucji UG Dobra, najlepiej z podanym numerem rejestracyjnym pojazdu i ewentualnym zdjęciem" - informuje Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński.

Źródło: Andrzej Budzyński Komendant Straży Gminnej

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama