Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Dobra liderem rankingu finansowego

czwartek, 11 kwietnia 2019 r., godz. 05:21  |  Wersja do druku

Gmina Dobra zajęła 1. miejsce (w grupie 1548 gmin wiejskich) w najnowszym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Pod uwagę wzięto m.in. dochody własne, nadwyżkę operacyjną i wydatki inwestycyjne. Ranking przygotowała grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.Podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie wręczono nagrody w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Zestawienie przygotowali eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przeanalizowali oni finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów. Ranking został opracowany w podziale na 5 kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie. Przy ich ocenie wzięto pod uwagę następujące wskaźniki (według danych za 2018 r.):

• Udział dochodów własnych w dochodach ogółem
• Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
• Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
• Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
• Udział środków europejskich w wydatkach ogółem - bez poręczeń
• Relacja zobowiązań do dochodów ogółem
• Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących

Reklamy Google:


W grupie 1548 gmin wiejskich najlepsze wyniki w rankingu uzyskały:

1. Dobra Szczecińska (awans z 2. miejsca w zeszłym roku)
2. Michałowice
3. Kleszczów
4. Stawiguda
5. Osielsko


Wśród gmin miejsko-wiejskich w pierwszej piątce znalazły się Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Rzgów, Choroszcz, Piaseczno, zaś w gronie gmin miejskich Podkowa Leśna, Puszczykowo, Józefów, Knurów, Imielin. Pierwsza piątka w gronie miast na prawach powiatu to: Warszawa, Sopot, Siemianowice Śląskie, Gdańsk, Poznań, a najlepsze powiaty to: powiat poznański, wrocławski, pruszkowski, bydgoski, legionowski.

Zdaniem przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych Grażyny Wróblewskiej kondycja finansowa samorządów jest dobra, o czym świadczą dane liczbowe, które wynikają ze sprawozdań za 2018 rok, zgodnie z którymi (przy planowanym deficycie ponad 22 mld złotych) budżety samorządów terytorialnych za miniony rok udało się zamknąć z wynikiem na poziomie 7 mld złotych.

Prof. Krzysztof Surówka, kierownik Katedry Finansów Samorządowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, stwierdził natomiast, że na barki samorządu terytorialnego nakłada się coraz więcej obowiązków, ale za tym nie idą żadne dodatkowe świadczenia finansowe. Samorząd, który dostaje dużo pieniędzy na zadania zlecone, nie realizuje zadań własnych i jest tym samym bardzo uzależniony od administracji państwowej.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie 2018 r. nasza gmina zajęła 1. miejsce wśród 48 gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego w rankingu finansowym jednostek samorządu terytorialnego. W październiku ubiegłego roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. W listopadzie 2017 r. gmina zajęła 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS - więcej o rankingu.

Źródła: Portal Samorządowy, Forum Ekonomiczne

Zobacz artykuły powiązane:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama