Zaloguj się | Rejestracja

Kolejne dzikie wysypiska w gminie Dobra

piątek, 22 marca 2019 r., godz. 18:02  |  Wersja do druku

Straż Gminna w Dobrej samodzielnie oraz na podstawie zgłoszeń mieszkańców ujawniła ostatnio kilka miejsc szczególnie mocno zaśmieconych. Obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające wobec kuriera jednej z firm, który w rejonie Dołuj wyrzucił szereg śmieci z dużą ilością danych, m.in. listy przewozowe.Po wykryciu dzikiego wysypiska procedura postępowania jest identyczna. W pierwszej kolejności odpady są dokładnie sprawdzane, aby odnaleźć ewentualne dowody wskazujące na potencjalnych sprawców ich wyrzucenia. Jeśli takie dowody są ujawnione, wszczynane są oficjalne czynności wyjaśniające zgodnie z kodeksem postępowania wyjaśniającego. Ustalony sprawca wyrzucenia odpadów lub ich właściciel z reguły karani są maksymalnymi mandatami karnymi. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu, kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu. Jednocześnie sprawcy zobligowani są do uprzątnięcia śmieci.

"Na chwilę obecną prowadzone są czynności wyjaśniające wobec kuriera jednej z firm, który w rejonie miejscowości Dołuje wyrzucił szereg śmieci z dużą ilością danych z tej konkretnie firmy, między innymi listy przewozowe. Zwrócono się już do firmy o udostępnienia pełnych danych sprawcy" - informuje Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej.

W przypadku braku dowodów wskazujących na pochodzenie śmieci, ustalany jest właściciel gruntu, na którym się znajdują. Na nim, zgodnie z zapisem art. 26 ustawy o odpadach, ciąży obowiązek uprzątnięcia śmieci. Domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. W ostatnim okresie straż gminna wystosowała 4 nakazy uprzątnięcia terenu, w każdym wskazany jest termin na wykonanie zalecenia.

Największe dzikie wysypisko znajduje się na pustej, zarośniętej działce w Lubieszynie, za jedną ze stacji paliw. Przeprowadzone w lutym dokładne oględziny wskazały, że śmieci te pochodzą z terenu Niemiec. 22 lutego wystosowano do właściciela gruntu, firmy z siedzibą w Warszawie, nakaz uprzątnięcia terenu, wyznaczając termin 30-dniowy na wykonanie tej czynności. Termin ten upłynie 30 marca. Jeśli dany właściciel nie uprzątnie ich w wyznaczonym terminie, straż gminna prowadzi dalej postępowanie w kierunku skierowania sprawy do sądu z art. 174 ust. 3 ustawy o odpadach, który wskazuje na odpowiedzialność karną w postaci kary grzywny lub aresztu za niewłaściwe magazynowanie odpadów.

W przypadku nieusunięcia odpadów wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, nakazuje posiadaczowi odpadów usunięcie śmieci z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W tym celu straż gminna przekazuje wniosek do urzędu gminy celem wszczęcia postępowania administracyjnego w kierunku wydania decyzji nakazującej usunięcie odpadów.

Źródło: Andrzej Budzyński Komendant Straży Gminnej

Kolejne dzikie wysypiska w gminie Dobra:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama