Zaloguj się | Rejestracja

Zagospodarowanie centrum Bezrzecza

wtorek, 16 października 2018 r., godz. 16:41  |  Wersja do druku

Trwają prace koncepcyjne nad projektem zagospodarowania centrum Bezrzecza, który tworzyć będzie unikatową przestrzeń sportowo-rekreacyjno-wypoczynkową dla mieszkańców gminy Dobra. Ma ono spełniać rolę nowoczesnej i spójnej przestrzeni publicznej, miejsca integracji wielopokoleniowej realizowanej poprzez sport, zabawę, relaks i odpoczynek.Obszar objęty opracowaniem ograniczony został ulicami: Górną, Miodową, Cynamonową w Bezrzeczu i dotyczy działek znajdujących się w sąsiedztwie centrum handlowego. Koncepcja będzie uwzględniać obecne, jak i planowane zagospodarowanie terenu, w tym: strefę sportową, strefę piknikową, strefę dziecka, strefę rozrywki, strefę ogrodowo-parkową i strefę dla zwierząt.

Dotychczas zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego elementy zagospodarowania terenu to odnowione boisko sportowe z nową nawierzchnią EPDM oraz przebudowany plac zabaw dla dzieci. W trakcie projektowania jest boisko sportowe Orlik wraz z zapleczem sanitarnym, a także tor do jazdy na rowerze - Pumptrack. Tor zaprojektowany został jako droga z profilowanymi zakrętami, garbami oraz hopkami do ćwiczenia akrobacji i doskonalenia techniki jazdy.

Odpowiedzią na potrzeby wynikające z posiadania zwierząt będzie Ogród Psa Coco, który zlokalizowany będzie w pn.-wsch. części działki. Wydzielono tam strefę ogólną i trzy wybiegi dla czworonogów. Całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Dostęp do ogrodu możliwy będzie bezpośrednio ze ścieżki od strony ul. Cynamonowej. Dla całego terenu ogrodu (poza toaletą dla psów) zaprojektowano powierzchnię trawiastą. Każda z projektowanych stref w ogrodzie dla psa posiadać będzie urządzenia umożliwiające treningi i aktywizujące zwierzęta. Proponowany podział stref odnosi się do wieku i wagi psów: dla szczeniąt i nie starszych niż 9 miesięcy od 15 kg (wybieg nr 1), dla najmniejszych psów czyli ras małych i szczeniąt do 15 kg (wybieg nr 2), dla psów dużych oraz starszych niż 9 miesięcy (wybieg nr 3). W każdej ze stref znajdą się różne urządzenia do treningu dla psów dostosowane do ich wieku i możliwości, a także ławki, kosze na śmieci i odchody zwierząt, zadaszenia. W strefie ogólnej planuje się dodatkowo toaletę dla psów (wym. 3 x 3 m) z koszem na psie odchody, ławkę, kosz na śmieci.

Nowymi elementami zagospodarowania terenu będą: Ogród Elizabeth von Arnim projektowany we wschodniej części działki oraz ogród różany - sensoryczny, który będzie zajmował wschodnią część terenu objętego opracowaniem, w sąsiedztwie projektowanego amfiteatru letniego. Ogród Elizabeth von Arnim ma tworzyć spójną i harmonijną przestrzeń, z wydzielonymi aranżacjami różanymi z małą architekturą, strefą z postumentem Elizabeth, tężnią, hotelami dla owadów, altanami i ławeczkami. W tej części dominować będą kompozycje z wieloletnich krzewów różanych, różnych odmian, w tym róże niskie oraz pnące. Najciekawsze krzewy różane wyeksponowane będą w pięciu mniejszych skwerach założonych osiowo na planie okręgów: ogród z altaną, ogród z fontanną ze strefą ławek solarnych, ogród z oczkiem wodnym z mostkiem, ogród z klombem różanym ze strefą ławek solarnych, ogród z pergolą różaną. Ogród różany będzie posiadał strefy dla różnych grup, w tym strefa relaksu dla dorosłych z ławkami do siedzenia, strefa ogrodu sensorycznego dla dzieci.

W centralnej części działki planuje się budowę Amfiteatru z miejscami siedzącymi dla 300 osób, a w zachodniej części działki planowana jest budowa basenu krytego, saunarium i strefą fitness. Całość terenu będzie oświetlona latarniami ledowymi z budkami lęgowymi dla ptaków, dającymi możliwość podglądania ich online w trakcie zakładania gniazd, lęgu i dorastania - jako atrakcyjna forma edukacji dla dzieci i młodzieży.

Swobodne poruszanie się po całym terenie oraz komunikację pomiędzy ulicami ograniczającymi obszar opracowania, umożliwiać będą projektowane alejki piesze, a odpoczynek podczas spacerów zapewnią liczne ławeczki usytuowane wzdłuż ciągów pieszych. W północnej części działki, pomiędzy pawilonem handlowym a projektowanym Ogrodem Psa Coco, znajduje się przestrzeń, która w przetargu zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi, który chce zainwestować w budowę hali do badmintona.

"Koncepcję zagospodarowania centrum Bezrzecza będziemy chcieli zaprezentować mieszkańcom podczas spotkań konsultacyjnych. Terminy wkrótce podamy. Chcemy poznać opinie mieszkańców i dostosować cały teren do ich potrzeb" - mówi Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Gmina Dobra planuje również wybudować przedszkole dla mieszkańców Bezrzecza i Wołczkowa. W tym celu pozyskano teren od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Szczecinie, który znajduje się pomiędzy wspomnianymi miejscowościami. W przyszłym roku ma się rozpocząć projektowanie inwestycji, później przetarg i budowa. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego, Gmina Dobra na pozyskanym terenie musi zrealizować cel w zakresie oświaty (budowa przedszkola), gdyż w przeciwnym wypadku będzie zobowiązana do jego zwrotu.

"Dzięki naszym staraniom teren pod przedszkole udało się pozyskać bezpłatnie w ramach darowizny. Posiadając grunt oraz mając na uwadze prowadzone inwestycje w zakresie infrastruktury sieciowej na terenie Bezrzecza, możliwe będzie rozpoczęcie projektowania nowego przedszkola" - mówi wójt Teresa Dera.

Przykładowe wizualizacje obiektów na terenie centrum Bezrzecza:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama