Zaloguj się | Rejestracja

Strażak i policjant uratowali mężczyznę z pożaru

niedziela, 14 października 2018 r., godz. 08:15  |  Wersja do druku

Strażak Piotr Zygmański z OSP Dobra i st. sierż. Marek Młodawski z Komisariatu Policji w Mierzynie narażając swoje życie wyciągnęli nieprzytomnego mężczyznę z płonącego budynku w Dobrej. To największy akt odwagi. Do pożaru przy ul. Krajobrazowej doszło w nocy z piątku na sobotę. Wójt Gminy Dobra Teresa Dera wystąpi do Starosty Polickiego o nagrodę "Postawa godna naśladowania" dla bohaterskich funkcjonariuszy, którzy uratowali życie mężczyzny.W nocy z 12 na 13 października po godz. 2 do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Policach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. Krajobrazowej w Dobrej. Do zdarzenia wysłano jednostki OSP Dobra i Wołczkowo oraz jednostkę JRG nr 3 ze Szczecina.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy z OSP Dobra zastali rozwinięty pożar garażu w budynku mieszkalnym. Ustalono, że w budynku znajduje się mężczyzna, a pozostałe osoby tj. kobieta z trójką dzieci opuścili budynek przed przybyciem straży. Do budynku natychmiast weszło 2 ratowników z OSP Dobra w aparatach oddechowych (ODO) w celu uratowania mężczyzny. Wnętrze mieszkania było całe zadymione. W powietrzu unosiły się gorące gazy ze względu na spalone drzwi łączące garaż z mieszkaniem.

W trakcie wchodzenia po schodach na 1. piętro, jednemu ze strażaków przestał działać aparat oddechowy musiał wycofać się z akcji. Drugi ze strażaków Piotr Zygmański nie bacząc na brak asekuracji kontynuował akcję i pomimo zerowej widzialności odnalazł nieprzytomnego mężczyznę, którego zaczął wyciągać z zadymionego budynku, najpierw po korytarzu, a następnie po klatce schodowej. Na schodach strażakowi pomógł st. sierż. Marek Młodawski z komisariatu w Mierzynie, który ryzykując własnym zdrowiem wbiegł do budynku. Po chwili przybyły zastępy z JRG nr 3 ze Szczecina i strażacy pomogli wynieść osobę na zewnątrz.

Mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy m.in. zastosowano tlenoterapię, okryto folią i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego (ZRM), który przybył na miejsce zdarzenia. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Następnie przystąpiono do działań gaśniczych oraz do przeszukania całego mieszkania. Ratownicy w tym czasie udzielali pomocy wszystkim osobom ewakuowanym z budynku (kobiecie i trójce dzieci), po czym wszyscy zostali przetransportowani do szpitala.

Działania ratowniczo-gaśnicze trwały 3 godziny i brały w nich udział następujące siły i środki: 2 zastępy z OSP Dobra, 1 zastęp z OSP Wołczkowo, 2 zastępy z JRG nr 3 Szczecin, 3 karetki ZRM, Policja, Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.

Podczas akcji ratowniczej, ok. godz. 3 w nocy na miejsce pożaru dotarła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, która zaczęła organizować pomoc dla poszkodowanej rodziny. Zapewniono jej m.in. tymczasowe miejsce pobytu w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, z zapleczem sanitarno-socjalnym.

"Chciałam bardzo podziękować strażakom, policjantom i ratownikom, którzy uratowali życie mojego męża" - powiedziała nam dzisiaj rano pani Kamila, której rodzina ucierpiała w pożarze. "Jak tylko zauważyłam pożar zabrałam dzieci i wybiegłam z domu. Mąż tego nie zauważył i zaczął mnie szukać w zadymionym budynku. Nie wiedziałam, że stracił przytomność. Jestem niezmiernie wdzięczna panom, którzy wyciągnęli go z płonącego domu. Chciałabym się z nimi spotkać i osobiście podziękować. Są zawsze mile widziani w moim domu na kawie i ciastku" - powiedziała pani Kamila.

"Wystąpię do Starosty Polickiego o nagrodę "Postawa godna naśladowania" dla bohaterskich funkcjonariuszy, którzy uratowali życie mężczyzny z płonącego budynku. Uratowanie życia to największy akt odwagi, który nie może zostać niezauważony" - powiedziała nam Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, która zorganizowała szybką pomoc dla poszkodowanej rodziny.

"Postawa godna naśladowania" to nagroda starosty dla osób, które wykazują się obywatelską postawą, w wyniku której zostaje uratowane życie, zdrowie lub mienie innego człowieka, zasługuje na szczególne uznanie społeczeństwa. Nagroda ma charakter honorowy w postaci unikalnego medalu, który ma być nie tylko rodzajem wyróżnienia, ale również zachętą do naśladowania działań mających na celu niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Mieszkańcy, którzy chcą pomóc poszkodowanej rodzinie, prosimy o wpłaty na konto Gminy Dobra nr 46 1020 4795 0000 9602 0331 9589 z dopiskiem pomoc dla rodziny z Dobrej. Dzięki wpłatom rodzina będzie mogła przeznaczyć środki na rzeczy, które najbardziej potrzebują.

"Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za pomoc rzeczową. Mamy już ubrania, ręczniki i inne potrzebne rzeczy. Prosimy teraz o pomoc finansową. Musimy wynająć specjalistyczną firmę, która wyczyści mieszkanie po pożarze. Być może trzeba będzie skuwać tynki. Mamy zapewnioną opiekę, przebywamy teraz w świetlicy w Dobrej, ale chciałabym jak najszybciej wrócić z dziećmi do naszego domu" - prosi o pomoc pani Kamila.

Fot.: KP PSP w Policach

Pożar budynku mieszkalnego w Dobrej - 13 października 2018 r.:

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


slonecznysad

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama