Zaloguj się | Rejestracja

Wójt Teresa Dera wystartuje w wyborach

piątek, 16 lutego 2018 r., godz. 11:52  |  Wersja do druku

Wójt Teresa Dera wystartuje w wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią tego roku. Aktualna gospodarz gminy Dobra sprawuje swoją funkcję już od trzech kadencji. W tym czasie w naszym regionie doszło do wielu zmian, a gmina Dobra stała się jednym z najchętniej zasiedlanych terenów w regionie.W listopadzie 2018 roku kończą się kadencje wszystkich samorządów. Jesienią planowane są wybory, które będą pierwszym etapem czteroletniego maratonu wyborczego. Wiosną 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią 2019 r. planowane są wybory do parlamentu, a w 2020 roku - wybory prezydenckie.

Wybory samorządowe to jedne z najważniejszych wyborów w kraju, szczególnie z punktu widzenia mieszkańców miast i gmin. Radni, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast zmieniają nasz kraj. Pod wpływem ich decyzji budowane są drogi, chodniki, szkoły, tereny rekreacyjne. Ważne, żeby wziąć w nich udział, ponieważ dzięki temu mamy wpływ na rozwój naszego regionu.

Wójt Gminy Dobra podjęła decyzję o startowaniu w jesiennych wyborach samorządowych i ubieganiu się o czwartą kadencję. Mieliśmy okazję porozmawiać z Teresą Dera na temat jej decyzji oraz zmian, które zaszły w naszej gminie i najbliższych planów.

Reklamy Google:


GminaDobra24.pl (GD24): Dwanaście lat na stanowisku wójta gminy - niewielu przedstawicieli samorządu może pochwalić się takim wynikiem. To były dobre lata dla gminy Dobra?
Teresa Dera (TD): To były bardzo dobre lata ponieważ udało się wiele rzeczy zaplanować i wykonać. Wiele inwestycji jest także w fazie projektowania i uzgadniania, przygotowywane są kolejne przetargi. Bardzo dużo zrobiliśmy w dziedzinie oświaty, poprawiliśmy i nadal poprawiamy warunki nauczania w naszej gminie. Dużo dzieje się też w dziedzinie bezpieczeństwa i infrastruktury, czyli dróg, chodników, przystanków, oświetlenia, parkingów. Ten proces jest dość trudny i długotrwały, m.in. dlatego, że granice wielu dróg od wielu lat nie były wznawiane, dlatego w niektórych sytuacjach musimy wznawiać granice lub odzyskiwać tereny pozyskane przez prywatnych właścicieli. Na planowane drogi staramy się też pozyskiwać dofinansowanie. Staramy się też tworzyć nowe, alternatywne drogi dojazdowe. Sukcesywnie budujemy też drogi na osiedlach w poszczególnych miejscowościach. Planujemy też drogę alternatywną z Wołczkowa i Bezrzecza do Szczecina. Trasa ta ma przebiegać po terenach wojskowych i dwóch gmin: Dobrej i Szczecina. Rozmowy w tej sprawie są bardzo mocno zaawansowane.

Duży nacisk pokładamy też w budowę kanalizacji deszczowej. Planujemy i projektujemy nowe sieci, niestety koszt ich budowy jest ogromny. Robimy wszystko, żeby deszczówka powstała w najpotrzebniejszych miejscach. Staramy się też pozyskać na ten cel dodatkowe środki. Budujemy też nowe ścieżki rowerowe. Nasza gmina pozyskała dofinansowanie na budowę trasy rowerowej z Dobrej aż do węzła przesiadkowego Głębokie w Szczecinie. W tym roku powinien zostać ogłoszony przetarg na jej budowę. Będziemy też rozbudowywać istniejące ścieżki rowerowe, m.in. w stronę Lubieszyna i rezerwatu Świdwie. Budujemy też ścieżkę edukacyjną z Dobrej do schroniska. Pamiętamy również o nowych miejscach parkingowych, szczególnie przy miejscach użyteczności publicznej.

GD24: Na które inwestycje warto zwrócić szczególną uwagę?
TD: Każda inwestycja jest ważna dla naszego regionu, warto jednak podkreślić te związane z oświatą. W Mierzynie wybudowano nową szkołę podstawową, niedawno rozbudowano szkołę w Bezrzeczu, a w Dobrej kończy się rozbudowa szkoły wraz z nową salą gimnastyczną. Wyremontowano też placówki edukacyjne w Dołujach i Rzędzinach. W tym roku ruszy przetarg na budowę przedszkola w Mierzynie. Nowy budynek powstanie zgodnie z wcześniejszymi założeniami przy szkole podstawowej. Dzięki temu zwiększy się liczba miejsc w przedszkolach na terenie naszej gminy. Warto też pamiętać o nowych, alternatywnych drogach dojazdowych. Ostatnimi przykładami mogą być drogi ze Skarbimierzyc w kierunku Bezrzecza oraz z Redlicy do Wołczkowa, które skracają czas dojazdu do tych miejscowości.

GD24: Wielu mieszkańców gminy zwraca uwagę na infrastrukturę drogową. W jaki sposób planuje Pani poprawić sytuację związaną z drogami i chodnikami?
TD: Cały czas inwestujemy w drogi, chodniki i oświetlenie. Najpierw staramy się budować kanalizację deszczową, a następnie docelowe drogi, jak np. na osiedlu przy ul. Sportowej w Dobrej. To wymaga czasu. Jeśli nie możemy w danym momencie wybudować kanalizacji, to staramy się w miarę posiadanych środków utwardzać nawierzchnię płytami drogowymi, żeby w późniejszym okresie nie niszcząc nawierzchni rozpocząć układanie kanalizacji. W tym roku wyremontujemy i utwardzimy kolejne drogi na terenie naszej gminy. Razem z radnymi jeździmy i sprawdzamy, które ulice wymagają najpilniejszych remontów. Zbieramy też informacje od mieszkańców. W 2018 roku przeznaczyliśmy na infrastrukturę drogową prawie 15 mln zł, milion na utwardzenie płytami drogowymi, 640 tys. na bieżące remonty i 440 tys. zł na melioracje - łącznie ponad 17 mln złotych.

GD24: Jak wygląda współpraca z sąsiednimi samorządami?
TD: Bardzo dobrze. Dzięki tej współpracy udało się wiele zrobić, jak np. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej razem z Domem Kota czy Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej, w którym pracują osoby niepełnosprawne. W bieżącym roku mamy wiele wspólnych zadań, które będziemy razem realizować, np. Dzienny Dom Senior-WIGOR w Policach czy ochrona bezdomnych osób. Przeznaczamy też pieniądze na hospicjum w Tanowie. Dzięki współpracy ze starostwem remontujemy powiatowe drogi, jak np. ul. Długą w Mierzynie. Planujemy już kolejne wspólne inwestycje. Mamy też wypracowane standardy współpracy z sąsiednimi samorządami w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Pomagamy sobie nawzajem. Współpracujemy też z Powiatowym Urzędem Pracy, organizując wspólnie Targi Pracy.

GD24: Dlaczego zdecydowała się Pani wystartować w wyborach samorządowych i ubiegać o czwartą kadencję?
TD: Znam problemy mieszkańców i nie boję się ich rozwiązywać. Umiem słuchać i jestem osobą dialogu, a nie konfrontacji. Wiem, że ciągle brakuje nowych dróg i chodników, a wiele wymaga remontu. Systematycznie jednak inwestujemy w infrastrukturę drogową i kanalizację. Mamy dobrą kadrę do rozwiązywania problemów. Mam też energię i ogromne doświadczenie, a także jeszcze wiele ciekawych pomysłów. Chciałabym kontynuować rozpoczęte przedsięwzięcia i doprowadzić je do finału, stąd decyzja o ponownym kandydowaniu na stanowisko gospodarza gminy.

GD24: Dziękujemy za rozmowę.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama