Zaloguj się | Rejestracja

Radny gminy o budżecie obywatelskim

poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r., godz. 10:50  |  Wersja do druku

Natknęliśmy się w sieci na wypowiedź radnego gminy Dobra Mariusza Lindnera dotyczącą budżetu obywatelskiego. Możemy tam przeczytać, że budżet obywatelski jest wynikiem presji społecznej, wójt czerpie pomysły z programów wyborczych niezależnych radnych i że rozpoczął się proces zmian w gminie, którą latami rządzono w sposób totalitarny. Sprawdziliśmy ile w tym prawdy.



Zacznijmy od presji społecznej. Radny Mariusz Lindner uważa, że wprowadzenie budżetu obywatelskiego jest wynikiem nacisków osób, które chciały niedawno uchwalenia funduszu sołeckiego. Niewiele w tym prawdy. Pomysł dotyczący wprowadzenia budżetu obywatelskiego został zgłoszony przez Wójt Gminy Dobra do projektu budżetu gminy jesienią 2015 roku. Jednak sama idea już od dłuższego czasu była rozważana w naszej gminie. Po raz pierwszy o pomyśle związanym z budżetem obywatelskim usłyszeliśmy ponad rok temu. Jeden z członków Rady Gminy Dobra wspomina również, że taki pomysł był rozważany dużo wcześniej. W każdym razie jesienią minionego roku idea została zgłoszona do budżetu gminy i zatwierdzona pod koniec grudnia, zanim pojawiła się kwestia uchwalenia funduszu sołeckiego.

Na marcowej sesji radni większością głosów odrzucili pomysł wprowadzenia funduszu sołeckiego, argumentując m.in., że budżet obywatelski jest znacznie lepszym rozwiązaniem. O wydaniu środków z funduszu sołeckiego decydowałyby tylko rady sołeckie i mieszkańcy obecni na zebraniach wiejskich, na które przychodzi coraz mniej osób. Tymczasem w przypadku budżetu obywatelskiego wszyscy mieszkańcy gminy w prosty sposób będą mogli decydować o wydaniu pieniędzy na lokalne projekty - przeczytaj relację z sesji Rady Gminy Dobra.

Kolejny argument poruszony przez radnego Mariusza Lindnera to stwierdzenie, że wójt zaczyna czerpać dobre wzorce z programów wyborczych niezależnych radnych. Zapewne chodziło o jego własny program wyborczy sprzed 2 lat, w którym pojawia się wspomniany budżet. Okazuje się jednak, że radny poza wpisaniem w swój program budżetu obywatelskiego niewiele z tym faktem zrobił. Poprosiliśmy o opinię 5 innych radnych czy kiedykolwiek na sesji, podczas komisji, czy nawet w rozmowach podczas spotkań z członkami Rady Gminy Dobra poruszył lub zgłaszał ten temat. Okazuje się, że radni, z którymi rozmawialiśmy nigdy nie słyszeli o takim przypadku. Niektórzy się nawet dziwili, że ktoś wpisuje w program wyborczy kwestie, których później nie realizuje. Nie wystarczy rzucić przed wyborami jakiś pomysł, potem nic lub niewiele z nim robić, a 2 lata później uważać, że jest się jego współtwórcą. Poza tym budżet obywatelski jest ideą powszechną i stosowaną w wielu gminach.

Z wypowiedzi radnego dowiedzieliśmy się również, że w gminie Dobra rozpoczął się proces zmian i że ciężko jest tym, którzy latami rządzili tak jak chcieli, z dnia na dzień stać się demokratą. Najwidoczniej wg radnego od wielu lat w naszej gminie panuje tyrania i biedni mieszkańcy nic nie mogą z tym zrobić. Radny zapomniał chyba, że od początku lat 90-tych mamy wolne i demokratyczne wybory. Co cztery lata mieszkańcy naszej gminy oceniają pracę, osiągnięcia i wystawiają mandat poszczególnym radnym i wójtowi. Wielu obecnych członków Rady Gminy Dobra od kilku kadencji realizuje swoje funkcje właśnie dzięki poparciu mieszkańców, w tym również Wójt Gminy Dobra, która już trzecią kadencję zarządza naszą gminą. W 2014 roku podczas wyborów poparło ją 76% głosujących, a w 2010 roku 81%. Jeśli mieszkańcy uważaliby, że gmina jest źle zarządzana, to na pewno wyniki były zupełnie inne.

Budżet obywatelski jest dobrym rozwiązaniem i dzięki niemu mieszkańcy będą mogli bezpośrednio zgłaszać swoje pomysły, inicjatywy, które mają szanse na realizację. Szkoda tylko, że niektórzy przy tej okazji próbują przypisać sobie sukces, zdobyć popularność i pewnie głosy przyszłych wyborców.

Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama