Zaloguj się | Rejestracja

Program Opieki nad Zabytkami Gminy Dobra

środa, 15 maja 2024 r., godz. 06:45  |  Wersja do druku

Urząd Gminy Dobra opublikował Gminny Program Opieki nad Zabytkami Gminy Dobra na lata 2024-2027. Program zawiera m.in. ocenę stanu dziedzictwa kulturowego.



Gminny Program Opieki nad Zabytkami został opracowany z zamiarem określenia niezbędnych warunków do opieki nad zabytkami znajdującymi się na terenie Gminy Dobra. Wskazuje na działania w oparciu, o które należy poprawić stan zachowania zabytków, by poprzez ich rewaloryzację i dostępność zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych, zwiększyć nie tylko atrakcyjność turystyczną gminy, ale realizować zadania związane z ochroną dóbr kultury.

Program obejmuje m.in. 16 zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego, 33 zabytki ruchome stanowiące wyposażenie 6 kościołów na terenie wsi: Bezrzecze, Buk, Dobra, Mierzyn, Wąwelnica i Wołczkowo, obiekty i stanowiska archeologiczne oraz zabytki znajdujące się w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Dobra.

Zachowane szczególnie cenne obiekty zabytkowe na terenie Gminy Dobra, objęte zostały ochroną na mocy wpisu do rejestru zabytków. Są to przede wszystkim stosunkowo dobrze zachowane obiekty architektoniczne: granitowe kościoły, należące do najstarszych zabytków, nierzadko związane także z powstaniem samej osady.

Zapoznaj się z Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami Gminy Dobra

Program Opieki nad Zabytkami Gminy Dobra jest dokumentem planistycznym gminy, służącym podejmowaniu, inicjowaniu, wspieraniu oraz koordynowaniu działań z zakresu ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego, a także promocji dziedzictwa kulturowego przez samorząd gminny. Przeanalizowane zostały dokumenty strategiczne dotyczące zarówno województwa zachodniopomorskiego, jak i powiatu polickiego i Gminy Dobra w zakresie ochrony zabytków. Analiza zasobów kulturowych gminy pozwala wyznaczyć kierunki działań w obszarach zachowania dziedzictwa kulturowego.

W okresie obowiązywania programu prowadzony będzie monitoring, dzięki któremu możliwym stanie się uwzględnienie nowych uwarunkowań prawnych, społecznych i gospodarczych, co pozwoli na sprecyzowanie lub modyfikację przyjętych kierunków działania oraz priorytetów. Wskazane w obecnym dokumencie działania są zgodne z wojewódzkimi i gminnymi dokumentami planistycznymi, a planowane zadania oraz zaproponowane rozwiązania odpowiadają ustawowym regulacjom z dziedziny ochrony zabytków w Polsce.

Źródło: Urząd Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama