WiadomośćOtwarcie ofert na przebudowę drogi Dołuje - Stobno
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 04 lipca 2022 r., godz. 17:05

Strabag zainteresowany przebudową drogi powiatowej Dołuje - Stobno
Powiat Policki otworzył ofertę złożoną w przetargu na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Dołuje - Stobno. Inwestycja uzyskała 3 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.23 maja 2022 r. Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło przetarg na przebudowę drogi powiatowej nr 3920Z na odcinku Dołuje - Stobno. Przebudowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi od skrzyżowania z krajową 10 w Dołujach do pierwszego skrzyżowania w Stobnie, za wyjątkiem krótkiego odcinka od przychodni w Dołujach do lapidarium, który był modernizowany kilka lat temu. W ramach inwestycji powstanie też nowe oznakowanie pionowe i poziome, chodnik oraz zabezpieczenia sieci uzbrojenia gruntów. Poprawi to bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Podczas przetargu swoje oferty złożyły 2 firmy, ale jedna wycofała się z postępowania. 27 czerwca w starostwie otwarto pozostałą ofertę, którą złożyła firma Strabag Sp. z o.o. Wyceniła ona inwestycję na 8.637.536,01 złotych. Starostwo Powiatowe w Policach zabezpieczyło na realizację zamówienia środki w kwocie 5,6 mln złotych. Inwestycja otrzymała 3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Powiat będzie się starał o dodatkowe fundusze na przebudowę drogi.

"Ta droga ma kluczowe znaczenie dla całej aglomeracji szczecińskiej. Mam świadomość, że realizowanie inwestycji drogowych nie jest dziś łatwe. Jeśli chodzi o wykonawstwo - ceny, mówiąc delikatnie, szaleją. To jest wielkie wyzwanie dla samorządów, by zmieścić się budżecie i terminie. Projekty drogowe nie są też łatwe dla mieszkańców, bo trzeba jakoś ten czas remontów przeżyć. Widać to choćby w Szczecinie" - mówił na początku października 2021 r. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, podpisując dokument o dofinansowaniu projektu z funduszy unijnych.

"Rozwój aglomeracji szczecińskiej, ta metropolitalność powoduje, że drogi powiatowe stają się głównymi nitkami komunikacji, łącznikami" - wyjaśniał starosta Andrzej Bednarek.

Wyliczał, że np. w gminie Dobra przez 15 lat liczba mieszkańców wzrosła z 5 do 24 tysięcy. Trudno nadążyć z rozbudową infrastruktury, ale współpraca między samorządami pozwala realizować wiele ważnych przedsięwzięć.

"Przebudowa odcinka Dołuje - Stobno to kolejny piękny przykład, jak rzeczywistość drogowa ulega zmianie dzięki wsparciu pana marszałka. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli nam przystąpić do realizacji tej inwestycji" - podkreślił starosta policki.

Termin realizacji prac budowlanych wynosi 20 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Droga powiatowa nr 3920Z Dołuje - Stobno to popularna trasa łącząca przygraniczne miejscowości, ważna nie tylko dla gmin Dobra i Kołbaskowo, ale również mieszkańców zachodnich dzielnic Szczecina. Łączy się z DK 10, jest więc alternatywnym dojazdem do przejścia granicznego w Lubieszynie i ulokowanych na tym obszarze firm.

Po przebudowie trasa będzie przystosowana do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Teraz, z powodu złego stanu nawierzchni, obowiązują tam ograniczenia w ruchu ciężarówek, co utrudnia dostęp do terenów inwestycyjnych i działających w Stobnie przedsiębiorstw. Dodatkowo projekt przebudowy drogi Dołuje - Stobno łączy obszar o niedostatecznym skomunikowaniu z siecią TEN-T (droga S-10), a więc wpisuje się w kompleksowe rozwiązania obszarowe i przyczynia się do wypełnienia luki w istniejącym systemie drogowym.

Projekt "Przebudowa nawierzchni drogi powiatowej Nr 3920Z Dołuje - Przecław na odcinku Dołuje - Stobno" jest realizowany w ramach V Osi priorytetowej Zrównoważony transport, Działania 5.4 Budowa i przebudowa dróg powiatowych Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Źródła: Starostwo Powiatowe w Policach, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zobacz artykuły powiązane:

Przetarg na przebudowę drogi Dołuje - Stobno

Przebudowa drogi Dołuje - Stobno

Przebudowa drogi Dołuje - Stobno w 2022 r.

Remont drogi Dołuje - Stobno z unijnym wsparciemŹródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.8361 )