WiadomośćPolicjant z Mierzyna odznaczony medalem za dzielność
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 26 lipca 2019 r., godz. 08:50

Policjant z Mierzyna odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność
Sierż. sztab. Marek Młodawski z Komisariatu Policji w Mierzynie otrzymał Krzyż Zasługi za Dzielność. Odznaczenie wręczył mu Prezydent RP na Placu Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy powołania Policji Państwowej. W październiku zeszłego roku policjant z Mierzyna razem ze strażakiem Piotrem Zygmańskim z OSP Dobra uratowali mężczyznę z płonącego budynku w Dobrej.Podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego. Tak zaszczytne wyróżnienie jakim jest Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał sierż. sztab. Marek Młodawski z Komisariatu Policji w Mierzynie.

W październiku zeszłego roku policjant z Mierzyna razem ze strażakiem Piotrem Zygmańskim z OSP Dobra uratowali mężczyznę z płonącego budynku w Dobrej. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 12 na 13 października. Po godz. 2 do stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Policach wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. Krajobrazowej w Dobrej. Do zdarzenia wysłano jednostki OSP Dobra i Wołczkowo oraz jednostkę JRG nr 3 ze Szczecina.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy z OSP Dobra zastali rozwinięty pożar garażu w budynku mieszkalnym. Ustalono, że w budynku znajduje się mężczyzna, a pozostałe osoby tj. kobieta z trójką dzieci opuścili budynek przed przybyciem straży. Do budynku natychmiast weszło 2 ratowników z OSP Dobra w aparatach oddechowych (ODO) w celu uratowania mężczyzny. Wnętrze mieszkania było całe zadymione. W powietrzu unosiły się gorące gazy ze względu na spalone drzwi łączące garaż z mieszkaniem.

W trakcie wchodzenia po schodach na 1. piętro, jednemu ze strażaków przestał działać aparat oddechowy musiał wycofać się z akcji. Drugi ze strażaków Piotr Zygmański nie bacząc na brak asekuracji kontynuował akcję i pomimo zerowej widzialności odnalazł nieprzytomnego mężczyznę, którego zaczął wyciągać z zadymionego budynku, najpierw po korytarzu, a następnie po klatce schodowej. Na schodach strażakowi pomógł sierż. sztab. Marek Młodawski z komisariatu w Mierzynie, który ryzykując własnym zdrowiem wbiegł do budynku. Po chwili przybyły zastępy z JRG nr 3 ze Szczecina i strażacy pomogli wynieść osobę na zewnątrz.

Mężczyźnie udzielono pierwszej pomocy m.in. zastosowano tlenoterapię, okryto folią i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego (ZRM), który przybył na miejsce zdarzenia. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Następnie przystąpiono do działań gaśniczych oraz do przeszukania całego mieszkania. Ratownicy w tym czasie udzielali pomocy wszystkim osobom ewakuowanym z budynku (kobiecie i trójce dzieci), po czym wszyscy zostali przetransportowani do szpitala.

"Chciałam bardzo podziękować strażakom, policjantom i ratownikom, którzy uratowali życie mojego męża" - powiedziała nam pani Kamila, której rodzina ucierpiała w pożarze. "Jak tylko zauważyłam pożar zabrałam dzieci i wybiegłam z domu. Mąż tego nie zauważył i zaczął mnie szukać w zadymionym budynku. Nie wiedziałam, że stracił przytomność. Jestem niezmiernie wdzięczna panom, którzy wyciągnęli go z płonącego domu" - powiedziała pani Kamila.

"Uratowanie życia to największy akt odwagi, który nie może zostać niezauważony" - powiedziała po pożarze Wójt Gminy Dobra Teresa Dera i złożyła do Starosty Polickiego wniosek o przyznanie odznaczeń "Postawa godna naśladowania". Piotr Zygmański i Marek Młodawski otrzymali medale podczas październikowej sesji Rady Gminy Dobra. Były to pierwsze takie nagrody w historii powiatu polickiego.

Źródło: sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka, KP PSP w Policach

Zobacz artykuły powiązane:

Medale dla funkcjonariuszy za uratowanie życia

Strażak z OSP Dobra i policjant z Mierzyna uratowali mężczyznę z pożaru

Pożar domu w Dobrej - potrzebna pomocŹródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.5837 )