WiadomośćWarsztaty edukacyjne dla dzieci z Dobrej i Rzędzin
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek, 20 listopada 2023 r., godz. 08:56

Warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół
w Dobrej i Rzędzinach
Pracownicy Urzędu Gminy Dobra zorganizowali dla dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej i Rzędzinach warsztaty edukacyjne w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza. W ogrodzie tym rośnie kilka największych w Polsce egzotycznych drzew.



Warsztaty w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej odbyły się w piątek, 10 listopada. Wzięły w nich udział dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrej i Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach. Opiekunem merytorycznym i prowadzącym zajęcia był dr hab. inż. Marcin Kubus, prof. ZUT - Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza położony jest na południowo-wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec. Występujący tu, wyjątkowo korzystny mikroklimat, w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów, nieodpornych na klimat centralnej i wschodniej Polski. Tutejsza gleba brunatna na siedlisku lasu świeżego, odpowiadającego typowi buczyny pomorskiej ma również pozytywny wpływ na ich aklimatyzację.

Historia ogrodu sięga 1823 roku, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew, przejęte w 1870 roku przez nadleśnictwo państwowe w Śmierdnicy. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach powierzchni produkcyjnej jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania. Szczególnie zasłużonym w tej dziedzinie był pracujący tu przez wiele lat w końcu XIX w. nadleśniczy ze Śmierdnicy - Carl Ludwig Gene. Pierwsza informacja o ogrodzie pochodzi z 1911 roku, zaś spis z roku 1938 wykazuje obecność 51 egzotycznych gatunków drzew i krzewów. W okresie powojennym, aż do roku 1970, opieka nad ogrodem ograniczała się do budowy nowego ogrodzenia, ustawienia ławek, utrzymywania porządku. Mrozy, wichury, bujny rozrost rodzimej roślinności oraz brak nowych nasadzeń spowodowały, że do tego czasu ocalały tylko 23 gatunki z tej listy. W tym roku Lasy Państwowe i Arboretum SGGW Rogowie rozpoczęły współpracę celem właściwego zagospodarowania tego obiektu. Ustalono, że w związku z niewielkimi - wówczas niespełna 2 ha rozmiarami - nie można tu rozwijać tak bogatych kolekcji, jak w arboretach typu uniwersalnego, takich jak w Kórniku, Rogowie i Przelewicach.

Dzieci biorące udział w warsztatach miały okazję poznać historię pięknego ogrodu, wysłuchać informacji o niesamowitych okazach flory, reprezentującej wszystkie kontynenty i wziąć udział w konkursach z wiedzy nabytej podczas edukacyjnego spaceru. Był również słodki poczęstunek, kiełbaski z ogniska i napoje. Uczniowie ze szkół w Dobrej i Rzędzinach mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji zgromadzonych na terenie ośrodka.

Zobacz zdjęcia z wycieczki w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej

Warsztaty zostały zorganizowane przez Wydział ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra, dzięki dotacji otrzymanej z Powiatu Polickiego.

Źródło: Wydział ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra

Zobacz artykuły powiązane:

Bieg w Piżamach "Obudź w sobie anioła" w szkole w Rzędzinach

Zakończenie roku w PSP Rzędziny

"W różnorodności moc i siła" w szkole w Rzędzinach



Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.9553 )