WiadomośćKatastrofa ekologiczna na Odrze
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek, 16 sierpnia 2022 r., godz. 16:46

Katastrofa ekologiczna na Odrze
Tysiące martwych zwierząt, zanieczyszczona woda, zamknięte kąpieliska i zakaz połowu ryb - to wszystko związane jest z katastrofą ekologiczną na Odrze. Nadal nie wiadomo co spowodowało zanieczyszczenie wody w drugiej największej rzece w Polsce. Skala skażenia jest olbrzymia.



Pod koniec lipca mieszkańcy nadodrzańskich terenów alarmowali, że znajdują sporo śniętych ryb. W kolejnych dniach znajdywano także martwe ptaki oraz bobry. Służby rozpoczęły badania wody, choć na początku sytuację bagatelizowano.

Obecnie katastrofa ekologiczna obejmuje niemal 500 kilometrów rzeki. Strażacy wyłowili już z Odry ponad 100 ton martwych ryb.

W związku z sytuacją Wojewoda Zachodniopomorski wprowadził na terenie województwa zachodniopomorskiego zakaz bezpośredniego kontaktu z wodami Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami. Zakaz został wprowadzony do 18 sierpnia włącznie i dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania. Zakaz nie dotyczy działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Natomiast Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wydał całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym.

We wtorek, 16 sierpnia w siedzibie Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, poświęcone zagrożeniu jakie wystąpiło na rzece Odra. W posiedzeniu udział wzięli m.in.: Burmistrz Polic i Burmistrz Nowego Warpna oraz przedstawiciele: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach, Komendy Powiatowej Policji w Policach, Straży Miejskiej w Policach, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Policach, Społecznej Straży Rybackiej, Starostwa Powiatowego w Policach, Urzędu Miejskiego w Policach oraz Urzędu Gminy w Kołbaskowie.

"W chwili obecnej, co potwierdzają służby i inspekcje, na terenie powiatu polickiego nie ma oficjalnych potwierdzeń o skażeniu chemicznym, nie znamy skutków rzeczywistych tego zagrożenia. Wczoraj na terenie gminy Kołbaskowo Społeczna Straż Rybacka odłowiła ok. 3 kg śniętych ryb, ale tu istnieje podejrzenie, że to efekt zaduchy - woda ma bardzo niski poziom i wysoką temperaturę, na niektórych odcinkach 28 stopni. Mając na uwadze zalecenia Wojewody Zachodniopomorskiego, analizując potencjalne zagrożenie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy działania prewencyjne, prowadzony jest monitoring obszarów wodnych, patrole miejsc, które zwyczajowo były wykorzystywane przez mieszkańców jako tereny rekreacyjne nad wodą. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego na terenie powiatu, jak i na terenie całego województwa, obowiązuje w związku z wystąpieniem bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, zakaz bezpośredniego kontaktu z wodami Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego. W przypadku wystąpienia zagrożenia na terenie powiatu będziemy gotowi podejmować działania, w tym współdziałać ze służbami wojewody" - mówił po spotkaniu Starosta Policki Andrzej Bednarek.

W działania prewencyjne zaangażowane są służby i inspekcje funkcjonujące na terenie powiatu polickiego, tj. policja, straż pożarna czy straż miejska, a także sanepid. Duże wsparcie również udzielane jest przez organizacje pozarządowe takie jak: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ochotniczą Straż Pożarną czy Społeczną Straż Rybacką.

"Spotkania w ramach Powiatowego Zarządzania Kryzysowego pozwalają nam na lepsze przygotowanie na sytuację kryzysową, poprzez wymianę informacji, dzielenie się doświadczeniem i współdziałanie. Na chwilę obecną siły i środki są wystarczające, dysponujemy łodziami i zaporami. Jedna z zapór została zadysponowana na odcinku Odry od Krajnika do Widuchowej. Cały czas są prowadzone patrole wodne" - mówił Piotr Tuzimek, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Policach.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach prowadzi prewencyjne kontrole punktów gastronomicznych, badając pochodzenie ryb oraz jest w stałym kontakcie ze służbami medycznymi. Wszelkie kontrole nie wykazały nieprawidłowości, nie odnotowano również chorób mogących pochodzić z kontaktu zanieczyszczoną wodą.

Kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaplanowano na piątek, 19 sierpnia.

Ratunek dla Odry! Narada samorządowców

Powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego zadaniem będzie diagnoza obecnego stanu ekosystemu Odry, a także opracowanie programu długofalowych działań naprawczych zapowiadają marszałkowie województw nadodrzańskich. We wtorek, 16 sierpnia odbyło się zdalne spotkanie poświęcone katastrofie ekologicznej na Odrze, w którym udział wziął m.in. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Polak, a także przedstawiciele Dolnego Śląska i Opolszczyzny oraz reprezentanci Polskiego Związku Wędkarskiego.

"Potrzebne jest wspólne oddolne działanie nas wszystkich, aby wywierać pozytywną presję na rząd i państwo, bo w przeciwnym razie zostaniemy sami z problemem na kolejne lata. To jest katastrofa ekologiczna, ekonomiczna, cywilizacyjna. Musimy opracować Program Ratunkowy dla Odry, który będzie miał zapewnione finansowanie na długie lata" - rozpoczął spotkanie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

"Nie znamy szkód, jakie wyrządzone zostały w ekosystemie, ludzie z dnia na dzień zostali bez pracy. Tylko rzetelna diagnoza umożliwi nam stworzenie programu naprawczego. Obecnie to jest dla nas priorytet, Odra oplata nasz region, nie możemy bezczynnie czekać, co zrobi rząd" - mówiła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Wszyscy marszałkowie są w kontakcie z uczelniami ze swoich regionów. Są wstępnie deklaracje wskazania naukowców z różnych dziedzin, którzy stworzą interdyscyplinarny zespół. Duże ośrodki akademickie dysponują również specjalistycznymi laboratoriami, którym można zlecić badania bieżącego stanu wody w Odrze. Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula wskazywał, że badania muszą być prowadzone według jednej metodologii, aby wyniki były porównywalne.

"Dziś zakończymy sprzątanie ryb, bo te, które zostały w wodzie, już nie nadają się do zebrania, rozpadają się, są w stanie totalnego rozkładu. To ważna wiadomość dla Pomorza Zachodniego, aby jak najszybciej zbierać zdechłe i śnięte ryby, bo za kilka dni będzie to już niemożliwe" - mówił burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Na Pomorzu Zachodnim tylko w ciągu ostatniej doby zebrano ok. 20 ton ryb, ale nowe ciągle napływają. Pierwsze pojawiły się już w Regalicy. Na razie nie zaobserwowano śniętych ryb w Jeziorze Dąbskim, ani w Zalewie Szczecińskim. Jednak, jak relacjonował dyrektor Zachodniopomorskich Parków Krajobrazowych Ryszard Mićko, obraz sytuacji powyżej Gryfina na Międzyodrzu jest katastrofalny.

"Jedna trzecia Parku Krajobrazowego jest z pewnością dotknięta katastrofą, na Międzyodrzu zalegają ryby, których nikt nie zbiera" - mówił Ryszard Mićko.

Z kolei Mirosław Kamiński z Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze ostrzegał, że wielka ilość ryb zalega na dnie i nawet po zakończeniu sprzątania trzeba nadal monitorować rzekę przez najbliższe tygodnie. PZW zapowiada złożenie wniosków do marszałków województw, by w tym czasie wstrzymać zarybianie Odry.

"Jak widzimy, wymiana doświadczeń między naszymi regionami jest konieczna, tak jak bieżące szacowanie szkód i monitorowanie jakości wody. Musimy opracować wspólną diagnozę ekosystemu całej Odry, a nie jej poszczególnych odcinków. Trzeba już teraz wnioskować o zabezpieczenie środków w budżecie państwa na 2023 rok, aby działania w ramach Programu Ratunkowego dla Odry były finansowane przez rząd" - podsumowała spotkanie marszałek Elżbieta Polak.

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślił, że do dyskusji publicznej trzeba wprowadzić aspekt ujęcia rewitalizacji Odry, zarówno w komponencie krajowym jak i w komponentach regionalnych programów unijnych.

"Musimy mówić jednym głosem, aby w negocjacjach z Komisją Europejską osiągnąć nasz cel i umożliwić finansowanie ze środków europejskich" - podkreślił marszałek Geblewicz.

Podczas spotkania padły także głosy o konieczności decentralizacji zarządzania wodami, ponieważ centralizacja tego procesu i powołanie Wód Polskich okazało się w praktyce kompletną porażką. Samorządowcy i przedstawiciele NGO wskazali także na konieczność sprawdzenia rejestru i stałego monitoringu wszystkich pozwoleń wodno-prawnych, które wydano przedsiębiorstwom usytuowanym nad polskimi rzekami.

W najbliższym czasie samorządy podpiszą List Intencyjny, który będzie regulował zadania każdego z partnerów w ramach Programu Ratowania Odry.

Źródła: Agnieszka Rychlik-Bakalarz, Wydział Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Policach, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego



Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.8436 )