WiadomośćEnea Akademia Tenisa Stołowego
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 04 maja 2022 r., godz. 18:28

Enea Akademia Tenisa Stołowego
Od kilku miesięcy, w klubie PRIME przy ulicy Modrej w szczecińskiej części Bezrzecza funkcjonuje Enea Akademia Tenisa Stołowego - miejsce, w którym osoby w każdym wieku mogą nauczyć się podstaw gry w tenisa stołowego. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Romanem Kolinem, niegdyś świetnym zawodnikiem, który od początku stoi na czele Akademii.



Na początku zapytamy nieco przewrotnie - dla kogo nie jest tenis stołowy? Czy jest jakaś grupa osób, którym odradziłby Pan treningi przy stole?

Próbuję precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ale nic nie przychodzi mi do głowy. Fenomen tej dyscypliny polega na tym, że jest dosłownie dla każdego. Z powodzeniem w tenisa stołowego mogą grać dzieci, młodzież i osoby starsze - niezależnie od płci. Nieważne czy jesteś gruby, chudy, wysoki czy niski, to również sport, który mogą uprawiać niepełnosprawni, na takich samych zasadach jak osoby zdrowe. Przykładem mogą być Natalia Partyka i Patryk Chojnowski - nasi Mistrzowie Olimpijscy na Paraolimpiadach oraz czołowi zawodnicy Polski w zawodowym tenisie stołowym. Podsumowując, w tenisa może grać każdy.

Co kryje się pod nazwą Enea Akademia Tenisa Stołowego?

Enea Akademia Tenisa Stołowego to inicjatywa, która ma integrować dzieci, młodzież i dorosłych a przy tym inspirować, jednocześnie zachęcając do systematycznego uprawiania sportu przez całe nasze życie. Inicjatywa ma też pokazywać zbawienny wpływ tenisa stołowego na nasze samopoczucie i zdrowie. W Akademii prowadzimy treningi w różnych grupach wiekowych - dołączyć może każdy bez względu na wiek. Może to być forma spędzenia wolnego czasu - nie od dziś wiadomo, że tenis stołowy ma wpływ na pracę mózgu: relaksuje, odpręża, pozwala oderwać się od rzeczywistości.

Dla osób z większym sportowym zacięciem może to być forma przeżywania sportowych emocji, ponieważ w Akademii utworzona jest drużyna, która bierze udział w rozgrywkach Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Chcemy tym sportem interesować, przybliżyć szczecinianom, pokazać, że przygoda rozpoczęta raz, może towarzyszyć całe życie - tak jak mnie.

Enea Akademia Tenisa Stołowego w PRIME jest częścią dużego Projektu Sportowego Enei - "Enea Akademia Sportu".

W jaki sposób Akademia wyróżniać się będzie od istniejących już w Szczecinie szkółek tenisa stołowego?

Bardzo dobrze, że są na terenie Szczecina także inne kluby prowadzące działalność w zakresie tenisa stołowego, bo dzięki temu dyscyplina tylko zyskuje, a o to chodzi. Nas wyróżnia poza ponadprzeciętnym zapleczem technicznym (gramy na siedmiu nowych, najwyższej jakości stołach marki Tibhar, na których rozgrywane są rozgrywki światowego poziomu) przede wszystkim to, że w Enea ATS grają zawodnicy i zawodniczki, którzy są naszymi wychowankami. To osoby, które w tym klubie nauczyły się grać i grają od samego początku. To oni rywalizują w IV lidze, w której zadebiutowaliśmy w tym sezonie.

W sporcie wygrywanie, zwycięstwo, bycie najlepszym, to istotne dążenia i cele. Ale każdy może mieć frajdę, dobrą zabawę i satysfakcję z uprawiania tenisa stołowego na adekwatnym dla siebie poziomie. Mamy przede wszystkim świetnie się bawić i choć trochę zatrzymać czas, bo starzejemy się szybciej, dlatego, że coraz mniej się bawimy. A jeżeli w całej działalności Enea ATS trafimy i wychowamy bardzo dobrych zawodników lub zawodniczki, to będzie naszym sukcesem i do tego będziemy dążyć.

Kiedyś na lekcjach wychowania fizycznego treningi tenisa stołowego wyglądały tak, że nauczyciel rozdawał rakiety, piłeczki i zostawiał nam pole do popisu. Nikt nie zawracał sobie głowy prawidłową rozgrzewką, techniką i taktyką. Pan udowadnia, że można inaczej. Na co, podczas treningów, zwraca Pan szczególną uwagę?

Trening w tenisie stołowym to złożony proces, na który składa się przygotowanie fizyczne oraz psychika, która w tym sporcie jest bardzo ważnym czynnikiem. Poza elementami czysto technicznymi, istotnymi elementami treningu tenisa stołowego są taktyka gry, odpowiednie nastawienie psychiczne, koncentracja, co sprzyja dokładności i powtarzalności poszczególnych elementów.

Ważną umiejętnością jest panowanie nad emocjami, szczególnie po porażkach lub nieudanych zagraniach. Trening to także szacunek dla przeciwnika - rywala, przywitanie i pożegnanie, podziękowanie po rozegranej partii, czy meczu. To także wzajemne relacje miedzy grupami treningowymi. Wszystkie te elementy biorę pod uwagę w pracy, zarówno z dziećmi, młodzieżą, czy dorosłymi, bo są one równie ważne i istotne w tym sporcie.

Młodzi zawodnicy Akademii już od jakiegoś czasu rywalizują w IV Lidze Tenisa Stołowego organizowanej przez Polski Związek Tenisa Stołowego. Na ile taka rywalizacja, z wielokrotnie znacznie starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami, może wpłynąć na rozwój umiejętności trenowanych przez Pana tenisistów?

Rywalizacja w sporcie to jeden z głównych celów - to istota sportu. Dlatego też możliwość rywalizowania na poziomie w naszym przypadku IV Ligi ma pozytywny wpływ, a przede wszystkim mobilizujący do jeszcze bardziej wytężonej pracy na treningach, do chęci bycia lepszym tenisistą stołowym. Uczy też pokory po niepowodzeniach, pozwala nabrać pewnego dystansu i realistycznego spojrzenia na nasze umiejętności, uświadomić sobie nasze braki i obecne możliwości, dzięki czemu mamy świadomość naszych oczekiwań, a tym samym unikamy frustracji, zniechęcenia do pracy na treningach.

Wspomniał Pan, że w zajęciach brać mogą udział nie tylko dzieci, ale też młodzież i osoby dorosłe. Co, poza dobrymi chęciami, których na początku roku zwykle nie brakuje, jest potrzebne, aby właściwie rozpocząć treningi?

W PRIME zostały stworzone warunki do rozpoczęcia przygody z tenisem stołowym: profesjonalny sprzęt, szkolenie techniki pod okiem trenera tenisa stołowego, zdrowiem i kondycją zajmują się trenerzy przygotowania motorycznego i dietetyk Jakub Mauricz. Jednak największe znaczenie mają nasze chęci. Jeśli to mamy, to brakuje tylko obuwia zmiennego i koszulki. I gramy!

Jest Pan utytułowanym zawodnikiem, przez lata reprezentującym Polskę na arenie międzynarodowej. Co skłoniło Pana do przyłączenia się do projektu realizowanego przez PRIME?

Zajmuję się tenisem stołowym od wielu lat, na przestrzeni których miałem sporo osiągnięć, ale też nie spełnionych do końca celów i oczekiwań. Nauczyło mnie to pokory i dystansu do wielu spraw związanych z tą dyscypliną i obecnego spojrzenia na tenis stołowy.

Projekt, który realizuje PRIME - Enea Akademia Tenisa Stołowego jest bliski mojej wizji uprawiania tego pięknego sportu, który powinien być dostępny dla jak najszerszej grupy naszego społeczeństwa. Poza zasadniczym celem sportu, czyli rywalizacją, chęcią zwycięstwa i bycia lepszym, sport ten pomaga cieszyć się grą i dobrze bawić na każdym poziomie zaawansowania technicznego.

Jak już mówiłem, nie każdy może być mistrzem, ale każdy może grać w tenisa stołowego, bez żadnych barier. Cieszyć się tą świetną zabawą, dostarczającą nam mnóstwo bodźców i czerpać przyjemność rywalizując z kolegą, koleżanką, tatą, mamą, czy babcią lub dziadkiem. W Klubie PRIME z Eneą ATS mamy tę szansę - wykorzystajmy ją, bo warto.


Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.8209 )