WiadomośćSzczecin zrezygnuje z budowy tramwaju do Mierzyna?
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
środa, 27 marca 2019 r., godz. 08:31

Szczecin zrezygnuje z budowy tramwaju
do granic Mierzyna?
Serwis szczecin.wyborcza.pl poinformował dzisiaj, że Urząd Miasta Szczecin rozważa rezygnację z budowy torowiska do nowej pętli tramwajowej Mierzyn. Ma to związek z brakiem pieniędzy w budżecie miasta. Podczas przetargu swoje oferty na budowę torowiska złożyło 6 firm. Najtańsza oferta (89,99 mln zł) przekraczała jednak zakładany budżet o ok. 25 mln złotych.W październiku 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę torowiska do nowej pętli tramwajowej Mierzyn. Miasto Szczecin zarezerwowało na ten cel 64 mln zł. Do przetargu zgłosiło się 6 wykonawców. Najtańszą ofertę (89,99 mln zł) złożyło konsorcjum firm w składzie Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. Kolejne oferty złożyły: konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. i Aldesa Construcciones S.A. (93,65 mln zł), Budimex S.A. (104,79 mln zł), EUROVIA POLSKA S.A. (109,77 mln zł), konsorcjum firm Roverpol Sp. z o.o. i Rover Infraestructureas SA (110,58 mln zł) oraz konsorcjum firm Trakcja PRKiI S.A., Tor-Kar-Sson Sp. z o.o. Sp.k. i AB Kauno Tiltai (138,61 mln zł).

Po otwarciu ofert Urząd Miasta Szczecin rozważał czy zwiększyć budżet na inwestycję i rozstrzygnąć przetarg, czy też ogłosić nowy. W środę, 27 marca serwis szczecin.wyborcza.pl poinformował jednak, że miasto rozważa rezygnację z inwestycji, która miała być dofinansowana z Unii Europejskiej. W rejestrze umów w Biuletynie Informacji Publicznej umieszczono informację o umowie z firmą Wyg International, która miałaby zaktualizować dokumentację aplikacyjną projektu "Budowa nowych tras tramwajowych w Szczecinie", w związku z planowaną rezygnacją z zadania "Budowa torowiska do nowej pętli tramwajowej Mierzyn".

Przeczytaj artykuł "Miasto rezygnuje z budowy tramwaju do Mierzyna..."

Decyzja Urzędu Miasta Szczecin może mocno rozczarować mieszkańców osiedli przy ul. Hrubieszowskiej oraz Generała Maczka i Polskich Marynarzy, jak również mieszkańców Mierzyna. Po kilku latach zapewnień i przygotowań do inwestycji może się okazać, że budowa torowiska do granic Mierzyna, mimo dofinansowania z Unii Europejskiej, zostanie mocno odłożona w czasie lub też nie dojdzie nigdy do skutku.

Budowa torowiska do nowej pętli tramwajowej Mierzyn miała obejmować przebudowę trasy tramwajowej na odcinku od Ronda Gierosa do ul. Kwiatowej z dobudową drugiego toru oraz budowę nowego odcinka torowiska dwutorowego od ul. Kwiatowej do nowoprojektowanej pętli Mierzyn. W ramach prac przebudowana miała zostać północna jezdnia ulicy Ku Słońcu na odcinku od ul. Krętej do ul. Przygodnej. Dodatkowo prace miały objąć również wymianę nawierzchni i przebudowę istniejącej ścieżki rowerowej po północnej stronie ulicy, budowę dwóch parkingów rowerowych, budowę budynku dyspozytorsko-socjalnego, podstacji trakcyjnej oraz systemu monitoringu wizyjnego na pętli tramwajowej Mierzyn.

Inwestycja miała być realizowana w latach 2019-2021. Szczecin otrzymał prawie 86 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na realizację trzech dużych projektów inwestycyjnych - jednym z nich była właśnie budowa torowiska do pętli tramwajowej Mierzyn.

Fot.: www.drony.szczecin.pl
Wizualizacje: Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu Sp. z o.o.

Wizualizacje pętli tramwajowej Mierzyn:

Miejsce na pętlę tramwajową przy CH Ster w Szczecinie - Google Street View:
Instrukcja: w celu obracania widoku skorzystaj z kółka na panelu sterowania w lewym górnym rogu lub użyj strzałek w lewo i w prawo na klawiaturze. Jeśli chcesz przejść po ulicy, kliknij jedną z białych strzałek nałożonych na drogę lub użyj strzałek w górę i w dół na klawiaturze.

Zobacz artykuły powiązane:

Nowe torowisko do granic Mierzyna - nowy przetarg lub większy budżet

Oferty na budowę linii tramwajowej do granic Mierzyna

Tramwaj do Mierzyna - przetarg na budowę torowiska

Tramwaj do Mierzyna - przetarg na inżyniera kontraktu

Tramwaj do Mierzyna - przetarg we wrześniu

Tramwaj do Mierzyna z dofinansowaniem Unii Europejskiej

Tramwaj do granic Mierzyna - wizualizacjeŹródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.5538 )