WiadomośćWójt Teresa Dera - Jesteśmy w czołówce gmin w Polsce
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 19 października 2018 r., godz. 11:35

Wójt Teresa Dera - Jesteśmy w czołówce gmin w Polsce
Kilka dni przed wyborami mieliśmy okazję porozmawiać z Wójt Gminy Dobra Teresą Dera o najnowszym rankingu inwestycyjnym, o projektach dotyczących rozwoju gminy, negatywnej kampanii i fali hejtu w sieci oraz czemu wójt musi mieć skórę grubą jak u wieloryba.



GminaDobra24.pl (GD24): Gmina Dobra po raz kolejny znalazła się w czołówce polskich gmin. Jak Pani skomentuje wynik rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów?
Teresa Dera (TD): 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w Polsce to wspaniały wynik, który potwierdza, że jesteśmy w absolutnej czołówce i wydajemy ogromne środki na rozwój gminy. Rok temu zajmowaliśmy 79. miejsce w tym zestawieniu, więc tak duży awans jeszcze bardziej cieszy.

GD24: Rankingi nie są jednak tak bardzo istotne dla mieszkańców, jak widoczne inwestycje. Co udało się zrealizować w ciągu ostatniej kadencji?
TD: Wydaliśmy około 150 mln zł na inwestycje gminne. Niewiele gmin wiejskich w naszym regionie przeznacza takie środki na rozwój. Cały czas inwestujemy w drogi, kanalizację, oświatę i zdajemy sobie sprawę, że potrzeby mieszkańców rosną. Jest nas już ponad 21 tysięcy. Jesteśmy chyba jedną z nielicznych gmin w Polsce, która w ostatnich latach może się pochwalić budową od podstaw lub znaczną rozbudową aż trzech szkół podstawowych - w Mierzynie, Bezrzeczu i Dobrej. Wszystkie placówki zostały wybudowane w terminie. Wybudowaliśmy też wiele nowych dróg gminnych, m.in. drogi łączące miejscowości Skarbimierzyce z Bezrzeczem oraz Wołczkowo z Redlicą. Część dróg wykonano już docelowo, a na wielu ułożono płyty drogowe, żeby później wybudować kanalizację. W Bezrzeczu wykonano nowy dojazd do osiedla przy ul. Cynamonowej, w Łęgach punkt przesiadkowy. Współfinansowaliśmy również budowę dróg powiatowych, takich jak ul. Długa w Mierzynie czy ul. Graniczna w Dobrej. Wybudowano nowe chodniki, parkingi, oświetlenie ulic. Niestety nie wszystkie inwestycje są widoczne tzw. gołym okiem, np. budowa kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym w Bezrzeczu, która była bardzo dużym przedsięwzięciem i kosztowała łącznie prawie 7 mln zł.

GD24: Mało, mało, mało... drogi są dziurawe, brak chodników, oświetlenia, gmina w ruinie - takie głosy słychać od Pani przeciwników.
TD: Niestety łatwo jest krytykować. Nie spoczywamy na laurach, nie zwalniamy tempa i cały czas ciężko pracujemy, żeby w gminie Dobra żyło się jeszcze lepiej. Duży nacisk kładziemy na budowę infrastruktury, w tym kanalizacji deszczowej. Planujemy i projektujemy nowe sieci, niestety koszt ich budowy jest ogromny. To są łącznie setki milionów złotych. Podobnie jest z drogami. Powstają nowe ulice, ale jeszcze wiele trzeba wyremontować. Inwestycji jest bardzo dużo i ciągle realizujemy kolejne. Mamy wiele projektów, które będziemy wdrażać. Naszą pracę doceniają też niezależni eksperci. W 2017 roku Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 21. miejsce w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Uwzględniał on ponad 1500 gmin wiejskich. Źródłem rankingu są dane GUS. W 2018 roku został też ogłoszony ranking finansowy samorządu terytorialnego, w którym nasza gmina w grupie 1559 gmin wiejskich zajęła rewelacyjne 2. miejsce.

GD24: Właśnie na podstawie tego rankingu wielu mieszkańców uważa, że nasza gmina jest bardzo bogata i powinna już dawno wyremontować wszystkie drogi i chodniki.
TD: To nie jest do końca tak. Nie jesteśmy biedną gminą, ale bardzo bogatą też nie. Ważne, że nasza gmina nie ma dużego zadłużenia i możemy przeznaczać nawet 40 mln zł rocznie na inwestycje. To jednak zdecydowanie nie wystarczy na wyremontowanie wszystkich ulic, nie wspominając o kanalizacji. Musimy też pamiętać o innych inwestycjach. Potrzebne są place zabaw, tereny rekreacyjny i placówki oświatowe. Mamy już gotowy projekt na teren rekreacyjny w Dołujach. Przygotowaliśmy też koncepcję zagospodarowania centrum Bezrzecza i zakończyliśmy przetarg na budowę dużego przedszkola w Mierzynie. Musimy też przygotowywać tereny dla nowych firm, które także płacą podatki w naszej gminie i z których możemy później budować kolejne drogi i chodniki.

GD24: Płacę podatki i wymagam. Chcę mieć nową drogę i oświetlenie, kanalizację i chodnik. Takie argumenty często pojawiają się w internecie.
TD: Cieszę się, że coraz więcej osób płaci podatki w naszej gminie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie z tych podatków każdemu od razu wybudować drogi. Wystarczy policzyć ile płacimy rocznie podatku i porównać z kosztem budowy drogi czy kanalizacji. Cały czas rozwijamy gminę, ale inwestycje musimy wykonywać stopniowo, zgodnie z posiadanymi środkami. Każdy kto obiecuje, że zrobi od razu wszystkim i wszędzie drogę z chodnikiem i kanalizacją jest kłamcą, bo nie jest to możliwe. Tak samo uważam, że budowa własnej komunikacji, która nie będzie zintegrowana z komunikacją szczecińską jest dużym błędem - a takie pomysły również się pojawiają. Staramy się jak najwięcej inwestować w infrastrukturę i mam nadzieję, że mieszkańcy dostrzegą efekty naszej pracy.

GD24: Skoro już jesteśmy przy internecie, jakie ma Pani zdanie na temat fali hejtu, która pojawiła się przed wyborami w mediach społecznościowych.
TD: Nie mam problemu z rzetelną krytyką swoich działań, chętnie porozmawiam z takimi osobami, wymienimy się poglądami. Drzwi do mojego gabientu w urzędzie są otwarte dla mieszkańców. Proszę tylko o wcześniejsze umówienie się na spotkanie z racji dużej ilości obowiązków. Nie jest jednak miłe, jeśli czyta się o sobie mało kulturalne opinie lub określenia w stylu „zdycha wójt”, które pojawiło się niedawno na profilu prowadzonym przez jednego z radnych. Trochę więcej kultury. Nie obrażajmy się tylko kulturalnie rozmawiajmy. Tych ataków przed wyborami jest niestety bardzo dużo. Prowadzona jest negatywna kampania wyborcza, tworzą się niepotrzebne podziały wśród mieszkańców, to jest bardzo niedobre. Kiedyś radca prawny powiedział mi, że wójt musi mieć skórę tak grubą, jak wieloryb. Staram się więc nie reagować na chamskie odzywki i mam nadzieję, że mieszkańcy nie popierają dyskusji na takim poziomie.

GD24: I jeszcze jedno pytanie - skąd tak dużo informacji o inwestycjach w ciągu ostatnich 2 miesięcy.
TD: Ponieważ prowadzona jest kampania wyborcza w stylu "gmina Dobra w ruinie" i "nic się nie dzieje", zwiększyliśmy liczbę informacji i wzmocniliśmy przekaz. Robimy tyle samo i wszystko zgodnie z planem, ale więcej przekazujemy do mediów. To nie propaganda tylko fakty. Proszę zauważyć, że nie da się zaplanować czy zrealizować inwestycji w tak krótkim okresie. To wszystko o czym informujemy za pośrednictwem mediów to efekt naszej wieloletniej pracy. Przygotowywane są projekty, ogłaszane kolejne przetargi, realizowane kolejne inwestycje, jak szkoła podstawowa w Dobrej, ścieżka edukacyjna do schroniska czy ekoport, który ostatnio otwieraliśmy. Mam jeszcze wiele pomysłów i projektów, część jest już realizowana. Chciałabym doprowadzić je do końca i dlatego zdecydowałam się ponownie kandydować na stanowisko Wójta Gminy Dobra.

GD24: Dziękujemy za rozmowę.


Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.5148 )