WiadomośćGmina Dobra - 24. miejsce w rankingu inwestycyjnym
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela, 07 października 2018 r., godz. 18:39

Gmina Dobra 24. gminą w Polsce w rankingu inwestycyjnym
Gmina Dobra zajęła bardzo wysokie 24. miejsce wśród 1555 gmin wiejskich w najnowszym rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. Klasyfikacja przygotowana przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" dotyczy lat 2015-2017. W zeszłym roku Gmina Dobra zajmowała 79. miejsce.Zgodnie z rankingiem w latach 2015-2017 średnie roczne wydatki inwestycyjne Gminy Dobra w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły 1552,41 zł. Dało to naszej gminie 24. miejsce w rankingu gmin wiejskich (na 1555 gmin w całej Polsce). W ubiegłorocznym rankingu Gmina Dobra zajęła 79. miejsce (1188,39 zł na mieszkańca w latach 2014-2016), a dwa lata temu 77 miejsce (lata 2013-2015).

"To wspaniały wynik, który potwierdza, że jesteśmy w czołówce gmin wiejskich w Polsce, jeśli chodzi o inwestycje" - skomentowała ranking Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

"W ciągu ostatnich 4 lat Gmina Dobra wydała ok. 150 mln zł na inwestycje. Rozbudowaliśmy szkoły podstawowe w Bezrzeczu i Dobrej, kanalizację deszczową i sanitarną, wybudowaliśmy nowe ulice i chodniki. Część dróg wykonano docelowo, a na wielu ułożono płyty drogowe, żeby później wybudować kanalizację. Niestety nie wszystkie inwestycje są widoczne tzw. gołym okiem, np. budowa kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym w Bezrzeczu, która była bardzo dużym przedsięwzięciem i kosztowała łącznie prawie 7 mln zł. Pracujemy jednak dalej i nie zwalniamy tempa. Mamy już gotowe projekty na nowe inwestycje w naszej gminie, m.in. teren rekreacyjny w Dołujach. Przygotowaliśmy też koncepcję zagospodarowania centrum Bezrzecza, a za chwilę rozstrzygniemy przetarg na budowę dużego przedszkola w Mierzynie" - wyjaśnia wójt Teresa Dera.

Gmina Dobra pozyskała ponad 30 mln złotych

Warto dodać, że w ostatnich czterech latach gmina pozyskała ponad 30 mln zł z różnych źródeł finansowania na realizację zadań inwestycyjnych, projekty dla dzieci, młodzieży, seniorów, szkół i przedszkoli. W tej kwocie znajduje się również 8 mln zł z NFOŚiGW na inwestycje środowiskowe. Środki te pozyskano w ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dobra.

Powstały nowe boiska, place zabaw, trwa zagospodarowanie użytku ekologicznego Ptasi Zakątek w Dołujach, powstały nowe ścieżki rowerowe, w tym ścieżka ekologiczna do Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Na ukończeniu jest realizacja projektu budowy ścieżki rowerowej z Dobrej do węzła przesiadkowego Głębokie. Pozyskano na to 10 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Gmina wybudowała nowe zbiorniki wyrównawcze i studnie głębinowe. Przeprowadzono też remonty oraz przygotowano projekty rozbudowy kolejnych ujęć wody. Za kwotę ponad 13 mln zł na osiedlach w Bezrzeczu i Dobrej wybudowano zbiorniki retencyjne i rozpoczęto budowę kanalizacji deszczowej. Rozbudowywany jest również system kanalizacji deszczowej w Mierzynie. Gmina systematycznie realizuje koncepcję odprowadzenia wód deszczowych z terenu Mierzyna. Wartość całego zadania to ponad 100 mln zł, dlatego też inwestycja realizowana jest etapowo.

Jak wypadli w rankingu sąsiedzi

Wracając do rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów sąsiednia Gmina Kołbaskowo zajęła w rankingu gmin wiejskich 83. miejsce (1104,07 zł na mieszkańca). Wśród małych miast Nowe Warpno zajęło 82. miejsce - wydatki w wysokości 813,15 zł na mieszkańca, a Police wśród miast powiatowych uplasowały się na 84. pozycji - 537,02 zł na mieszkańca.

Szczecin wśród miast wojewódzkich znalazł się na 5. miejscu z wydatkami na mieszkańca rzędu 1537,69 zł (nieco mniej niż Gmina Dobra). Powiat policki z wydatkami na mieszkańca rzędu 102,90 zł zajął 213. miejsce wśród 314 powiatów.

Gmina Dobra jest jednym z liderów rankingów wśród zachodniopomorskich samorządów. W listopadzie ubiegłego roku zajęła wysokie 21. miejsce (z 1559 gmin wiejskich) w rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju opublikowanym w listopadzie ubiegłego roku. Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany był na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS - więcej o rankingu.

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota"

Zobacz artykuły powiązane:

Gmina Dobra 21. gminą wiejską w Polsce

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządówŹródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.5112 )