WiadomośćProblem z dzikami – spotkanie samorządowców
(Kategoria: Gmina Dobra Szczecińska - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez przemek
poniedziałek, 08 sierpnia 2016 r., godz. 14:28

Problem z dzikami – spotkanie samorządowców
W piątek, 5 sierpnia 2016 r. w siedzibie Urzędu Miasta w Policach odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminy Police, Gminy Dobra, Starostwa Powiatowego w Policach, Nadleśnictwa Trzebież, miejscowych kół łowieckich oraz łowczego, celem omówienia możliwości ograniczenia występowania dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych.



Zjawisko nadmiernej liczebności dzików nie dotyczy jedynie gmin Dobra i Police a jest problemem ogólnopolskim. Mamy do czynienia z ciągłym rozrostem strefy zabudowań - także o miejsca będące jeszcze niedawno naturalnym schronieniem dla dzików. Niezagospodarowane nieużytki, stare sady stanowią wygodne i bezpieczne siedlisko dla dzików i są doskonałym miejscem ich bytowania. Resztki jedzenia w śmieciach oraz pokarm specjalnie zostawiany przez ludzi, stanowią atrakcyjne pożywienie dla dzików. Zwierzęta przyzwyczajone do łatwego zdobycia atrakcyjnego pożywienia będą wracały w to samo miejsce. Jeżeli go nie zastaną, to przeszukują teren narażając okolicznych mieszkańców na liczne straty.

Zdaniem Antoniego Michnowicza z Nadleśnictwa Trzebież, ograniczenie populacji może nastąpić jedynie poprzez odstrzał redukcyjny. Przedstawiciele Kół Łowieckich zadeklarowali zwiększenia liczby tzw. polowań interwencyjnych na terenach położonych w stosunkowo niewielkiej odległości od zabudowań m. in. w Dobrej i w Wołczkowie. Przepisy jednak bardzo dokładnie określają gdzie i w jakich okolicznościach wolno myśliwym strzelać.

Reklamy Google:


Problemem jest populacja dzików, których naturalne tereny bytowania stanowią nieużytki usytuowane w pobliżu terenów zamieszkałych, nie wchodzących w skład obwodów łowieckich. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest odłów zwierząt. Wójt Gminy Dobra wystąpiła do Starosty Polickiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na odłów 200 dzików. W przypadku uzyskania decyzji zezwalającej na odłów, ustawione zostaną odłownie w najbardziej newralgicznych miejscach (m. in. w okolicach szkoły w Mierzynie).

Jest to jednak zadanie skomplikowane, długoterminowe i wymagające dużego nakładu środków finansowych. Do czasu odłowienia zwierząt jedynym skutecznym środkiem jest ich przepłaszanie, koszenie nieużytków, wycinka starych, nieużytkowanych sadów, aby nie zwabiać zwierząt po łatwy pokarm.

Urząd Gminy Dobra apeluje do mieszkańców o zabezpieczanie pojemników na odpady, niedokarmianie dzikich zwierząt, wykaszanie niezabudowanych działek oraz utylizację zalegających owoców mogących stanowić pożywienie dla dzików.

Źródło: Urząd Gminy Dobra




Źródło: Gmina Dobra 24 - Portal Mieszkańców > Dobra Szczecińska
( http://gminadobra24.pl/news.php?extend.2938 )