Zaloguj się | Rejestracja

Zachodnia obwodnica Szczecina do 2027 r.?

wtorek, 10 sierpnia 2021 r., godz. 12:25  |  Wersja do druku

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina znalazło się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. Obwodnica za ponad 5 mld złotych ma być gotowa do 2027 roku.Budowa Zachodniego Obejścia Szczecina to projekt, który w znaczący sposób przyczyni się zwiększenia dostępności transportowej terenów inwestycyjnych w Szczecinie oraz gminach Police, Kołbaskowo, Dobra i Goleniów oraz usprawni transport drogowy do infrastruktury portowej. Inwestycja skróci czas dojazdu w kierunku morza, a dzięki wyprowadzeniu ciężkiego ruchu z centrum Szczecina, w sposób znaczący poprawi bezpieczeństwo oraz jakość powietrza.

Wspólnie z Policami, Dobrą, Kołbaskowem i Goleniowem, a także Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego od ponad 10 lat Szczecin zabiega o tę kluczową dla rozwoju metropolii inwestycję. Samorządowcy zapowiedzieli wsparcie i udział w pracach związanych z projektowaniem obwodnicy oraz zaapelowali do premiera o uwzględnienie inwestycji w projektowanym Krajowym Planie Odbudowy.

Samorządy deklarują gotowość do dialogu i współpracy, m.in. w kwestii skoordynowania planowej inwestycji z rozbudową istniejącej sieć dróg lokalnych - gminnych i powiatowych. Gmina Dobra projektuje teraz alternatywną drogę z Wołczkowa i Bezrzecza do Szczecina, a Miasto Szczecin planuje III etap Trasy Północnej, przebudowę ul. Przesącińskiej oraz Modrej i Koralowej. W perspektywie realizacji Zachodniego Obejścia bardzo ważna jest budowa DK 10 w kierunku Lubieszyna. Władze Szczecina poinformowały, że są gotowe sfinansować część tego zadania, w granicach administracyjnych miasta.

We wtorek, 10 sierpnia wojewoda zachodniopomorski poinformował, że zachodnia obwodnica Szczecina znalazła się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. Trasa ekspresowa, która będzie przedłużeniem S6, ma być gotowa do 2027 roku. Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji. W lutym minister infrastruktury oraz GDDKiA informowali, że będzie to połowa 2021 r.

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina, którym będzie można objechać (51,6 km) aglomerację szczecińską od zachodu i północy, jest strategicznym projektem infrastrukturalnym dla Pomorza Zachodniego. ZDOS wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów ze Szczecina, skróci czas podróży dla nadbałtyckich miejscowości i portu lotniczego Szczecin - Goleniów, usprawni obsługę ruchu transgranicznego i lokalnego. Zachodni ekokorytarz przejmie ruch tranzytowy, skróci korki na wylotówkach z miasta, czyli ograniczy emisję zanieczyszczeń. Obwodnica będzie obsługiwała również transporty ładunków niebezpiecznych (kwas siarkowy, kwas fosforowy, amoniak) do Zakładów Chemicznych Police i innych zakładów przemysłowych. Zapewni lepszą obsługę ruchu transgranicznego, ułatwi dojazd do przejść granicznych: Rosówek, Kołbaskowo, Lubieszyn, Dobieszczyn.

Przedsięwzięcie, którego koszty szacuje się na ponad 5 mld zł, poważnie zmieni mapę drogową regionu. Powstać ma pięciokilometrowy (podwójny) tunel pod Odrą w rejonie Police - Święta, dwujezdniowa droga, osiem węzłów drogowych: Kołbaskowo (Szczecin Zachód), Będargowo, Dołuje, Dobra, Tanowo, Police, Modrzewie, Goleniów Północ.

Inwestycja ma powstać w formule projektuj i buduj.

Źródło: SSOM, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Zachodnie Drogowe Obejście Szczecina:


Zobacz artykuły powiązane:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama