Zaloguj się | Rejestracja

Program "Rodzina 500+" - nowe zasady od 1 lipca

wtorek, 25 czerwca 2019 r., godz. 07:49  |  Wersja do druku

Od 1 lipca 2019 r. Program Rodzina 500+ rusza na nowych zasadach. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko do 18-go roku życia, niezależnie od dochodu rodziny.Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta RP ustawą o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, od 1 lipca 2019 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na każde dziecko do 18-go roku życia, niezależnie od dochodu rodziny. Prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach zostało ustalone do dnia 31 maja 2021 r.

Ustawodawca zrezygnował z wydawania decyzji administracyjnej o przyznaniu prawa do świadczenia. Osoba, której przyznane zostanie świadczenie wychowawcze, otrzyma o tym informację przesłaną na adres poczty elektronicznej. W przypadku gdy adres poczty elektronicznej nie zostanie podany we wniosku, informację będzie można uzyskać osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Granicznej 24 a w Dobrej.

Jak i gdzie złożyć wniosek o 500+?

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ można złożyć:
1) za pośrednictwem internetu od 1 lipca 2019 r.
- przez bankowość elektroniczną
- przez portal ePUAP ( epuap.gov.pl)
- przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl

Składanie elektronicznych wniosków o 500+ za pomocą bankowości elektronicznej oferuje niemal każdy bank. Wystarczy na stronie swojego banku wyszukać zakładki oznaczonej 500+.

2) drogą tradycyjną od 1 sierpnia 2019 r.
- osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, ul. Graniczna 24 a, tel. 91 311 38 10
- listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek dopiero po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za miesiąc lipiec i sierpień br. Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że aby zachować ciągłość wypłacanego świadczenia wychowawczego, wniosek na nowy okres świadczeniowy można złożyć zarówno w miesiącu lipcu, sierpniu jak i we wrześniu.

Terminy wypłat przyznanego świadczenia

• złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
• złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
• złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
• złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
• złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Inne zmiany

• Brak wymogu ustalenia alimentów. Od 1 lipca 2019 prawo do 500+ nie będzie zależało od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków od rodziców samotnie wychowujących dziecko.
• Przyznanie 500+ w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach typu socjalizacyjnego, interwencyjnego, specjalistyczno-terapeutycznego itp. Dotąd dodatek wychowawczy (w wysokości świadczenia wychowawczego) przyznawano rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz placówkom opiekuńczo-wychowawczym typu rodzinnego.
• Trzymiesięczny termin liczony od dnia urodzenia dziecka na złożenie wniosku o 500+. Obecnie świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Teraz rodzice będą mieli więcej czasu: wystarczy, że zachowają trzymiesięczny termin złożenia wniosku, a dostaną prawo do 500+ z wyrównaniem od narodzin dziecka.
• Zachowanie ciągłości świadczenia 500+ drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane. Na razie jest tak, że w przypadku śmierci tego rodzica prawo do świadczenia wygasa i nie przechodzi automatycznie na drugiego rodzica, musi on złożyć swój wniosek.

Orzeczenie o alimentach i samotni rodzice

Aby otrzymać prawo do zasiłku 500+ na dziecko wychowywane przez samotnego rodzica, nie będzie teraz potrzebne ani zaświadczenie o dochodach, ani orzeczenie o alimentach. W przypadku dziecka rodziców po rozwodzie, którzy nie mają przez sąd ustalonej opieki, zasiłek 500+ zostanie przyznany temu rodzicowi, który pierwszy złoży wniosek o 500+. Jeśli okaże się, że 500+ pobiera rodzic, który faktycznie opieki nad dzieckiem nie sprawuje, przeciwko rodzicowi zostanie wszczęte postępowanie. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, jeśli zarzuty potwierdzą się, sprawa może zostać zgłoszona do prokuratury.
W przypadku opieki naprzemiennej, zasiłek 500+ zostanie podzielony na oboje rodziców.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej przypomina, że każdy piątek w Zespole Świadczeń Rodzinnych jest dniem bez obsługi interesanta.

Więcej informacji na temat świadczeń i wniosków: www.opsdobra.pl.

Źródło: OPS w Dobrej

Program "Rodzina 500+" - nowe zasady od 1 lipca 2019 r.:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

britishschool

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama