Zaloguj się | Rejestracja

Dzikie wysypisko w Dobrej. Ukarano sprawcę

piątek, 14 czerwca 2019 r., godz. 14:46  |  Wersja do druku

Straż gminna ustaliła właściciela śmieci, które znaleziono w rejonie Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej przy ulicy Spełnionych Marzeń w Dobrej. Sprawca zaśmiecenia został ukarany maksymalnym mandatem karnym. Ma również na swój koszt posprzątać śmieci.We wtorek, 11 czerwca do Straży Gminnej w Dobrej wpłynęło zgłoszenie od właściciela terenu przy ulicy Spełnionych Marzeń w Dobrej (rejon Międzygminnego Zakładu Aktywności Zawodowej) o pojawieniu się dużego wysypiska odpadów. Obszar ten graniczy z terenem gminnym. W ostatnim okresie teren ten został posprzątany. Niestety ktoś znowu podrzucił śmieci.

Na miejscu strażnicy gminni dwukrotnie przeszukali śmieci. Dzięki temu ujawniono dowody wskazujące na jedną z firm ze Szczecina zajmującą się usługami wodno-kanalizacyjnymi.

"Podjęte natychmiastowe działania pozwoliły na ustalenie właściciela firmy odpowiedzialnego za gospodarowanie odpadami. Został on ukarany maksymalnym mandatem karnym. Bezpośrednio przy strażniku gminnym skontaktował się też z firmą JUMAR i zamówił kontener na 18 czerwca celem uprzątnięcia śmieci" - informuje Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej.

W przypadku zauważenia miejsc, w których zalegają odpady, należy niezwłocznie powiadomić Straż Gminnę w Dobrej - tel: 91 3115256 i 501 701 076. Strażnicy gminni podejmują wszelkie możliwe czynności, aby ustalić sprawcę zaśmiecenia. W pierwszej kolejności odpady są dokładnie sprawdzane, aby odnaleźć ewentualne dowody wskazujące na potencjalnych sprawców ich wyrzucenia. Jeśli takie dowody są ujawnione, wszczynane są oficjalne czynności wyjaśniające zgodnie z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustalony sprawca wyrzucenia odpadów lub ich właściciel z reguły karani są maksymalnymi mandatami karnymi. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu. Jednocześnie osoby takie zobligowane są do uprzątnięcia śmieci.

W przypadku braku dowodów wskazujących na pochodzenie śmieci, ustalany jest właściciel gruntu, na którym się znajdują. Na nim, zgodnie z zapisem art. 26 ustawy o odpadach, ciąży obowiązek uprzątnięcia śmieci. Ustawa ta wskazuje, że poprzez posiadacza odpadów rozumie się przez to wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.

Źródło: Andrzej Budzyński - Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Dzikie wysypisko w Dobrej:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi


przychodnie.jpg
Centrum Medyczne
Dobra
Centrum Medyczne Dobra zaprasza: konsultacje specjalistów z pełną diagnostyką, ultrasonografia (usg), zabiegi stomatologiczne chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne w znieczuleniu ogólnym, rehabilitacja indywidualna i grupowa, joga i pilates. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 91 45 39 500.

britishschool

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama