Zaloguj się | Rejestracja

Ustawa śmieciowa - będą zmiany. Warto segregować

środa, 05 czerwca 2019 r., godz. 15:37  |  Wersja do druku

Szykuje się nowelizacja ustawy śmieciowej. Rząd wprowadził zmiany, które mają promować segregowanie śmieci i wzmocnić kontrolę gmin nad systemem gospodarowania odpadami. Gminy zyskają też możliwość promowania osób, które mają kompostowniki.Podwyżki za śmieci w całej Polsce

Firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych żądają coraz większych pieniędzy. Samorządy muszą podnosić mieszkańcom opłaty za śmieci nawet kilkukrotnie. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, uchwalona przez rząd w 2011 roku, narzuciła samorządom cztery sposoby naliczania opłat: metoda związana z liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość, jednolita opłata dla każdego gospodarstwa domowego, opłata liczona od powierzchni lokalu mieszkalnego oraz opłata oparta na zużyciu wody (używanie wody w gospodarstwie jest powiązane z ilością generowanych odpadów np. gotowanie, sprzątanie; w przypadku wody ogrodowej jest to związane z ilością odpadów biodegradowalnych).

W całej Polsce samorządy przyjęły wymienione metody, niektóre jednak w związku z rosnącymi cenami odbioru śmieci postanowiły dokonać zmian. Przykładem jest podwarszawska gmina Marki, w której firma wywożąca śmieci zażądała 3-krotnie więcej za swoje usługi. Władze gminy musiały znacząco podnieść ceny i dodatkowo postanowiły zmienić sposób naliczania opłat - z metody związanej z liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość na opłatę opartą na zużyciu wody. Ma to być sposób na walkę z oszustami, którzy zaniżają liczbę mieszkańców. Według szacunków urzędników w gminie jest o 6 tysięcy więcej mieszkańców niż osób zgłoszonych w deklaracjach śmieciowych. Metoda oparta na zużyciu wody pozwala na uchwycenie rzeczywistej liczby mieszkańców.

Ustawa śmieciowa narzuciła samorządom wiele ograniczeń i właściwie żadna z metod naliczania opłat za śmieci nie jest doskonała. Ustawa doprowadziła też do monopolu. Firmy wywożące śmieci podzieliły między siebie rynek i teraz dyktują ceny. Podwyżki za śmieci są teraz wszędzie.

Szykują się zmiany w prawie

Szykują się jednak zmiany w tzw. ustawie śmieciowej. Polski rząd zakłada, że gminy nie będą (tak jak obecnie) ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Dotychczasowe przepisy utrudniały lokalnym władzom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów. Po zmianie prawa gminy będą mogły rozliczać się z firmami śmieciowymi np. na podstawie masy odpadów, jakie zostały przekazane do przetworzenia. Projekt znosi też konieczność przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co ma podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne.

Zgodnie z propozycją nowych przepisów osoby segregujące śmieci mają być promowane. Ma być ustalona sztywna różnica w wielkości opłat, a osoby, które nie segregują śmieci, zapłacą nawet dwa razy więcej.

Promowane ma być także posiadanie kompostowników. Właściciele domów, którzy je posiadają i przetwarzają część odpadów powstających w gospodarstwie, będą mogły mniej płacić za śmieci. Decydować będą o tym gminy w drodze uchwały. Do tej pory nie było to możliwe. Samorządy będą mogły jednak skontrolować właścicieli i jeżeli okaże się, że mimo deklaracji nie kompostują oni odpadów, to stracą upust w opłacie śmieciowej. Ze zwolnienia z części opłaty będą mogli skorzystać ponownie dopiero po pół roku. Pozostaje tylko czekać aż nowe przepisy wejdą w życie.

Nowe stawki w gminie Dobra

Podwyżki za odbiór śmieci dotknęły też mieszkańców gminy Dobra. Podczas majowej sesji Rady Gminy Dobra radni przyjęli uchwałę dotyczącą nowych stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wzrost opłat związany jest z większymi kosztami i nową umową, którą Gmina Dobra podpisała z konsorcjum firm Z.P.H.G. Jumar Julian Maruszewski i Remondis Szczecin Sp. z o.o. wyłonionym w przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy Dobra.

Zgodnie z nowymi stawkami, które mają się nie zmienić do 31 grudnia 2022 r. (na taki okres podpisano umowę z firmami Jumar i Remondis Szczecin), w przypadku segregacji śmieci zapłacimy opłatę w wysokości 4,80 zł za 1 m3 wody (dotychczas 4,30 zł). Przy braku segregacji nowa stawka wyniesie 9 zł za 1 m3 (dotychczas 6,60 zł). Znacząco wzrośnie stawka opłaty liczona za 1 metr sześcienny wody bezpowrotnie zużytej i teraz wynosić będzie 2 zł (dotychczas 10 groszy) - dla osób segregujących i niesegregujących śmieci. Poprzednie ceny obowiązywały od 2013 roku.

Porównując ceny np. ze Świnoujściem, gdzie również obowiązuje opłata oparta na zużyciu wody i kilka dni temu radni zadecydowali o podwyżce, przy segregacji śmieci mieszkańcy zapłacą 5,93 zł za każdy 1 m3 zużytej wody (Gmina Dobra - 4,80 zł). Osoby, które nie segregują śmieci, zapłacą 11,86 zł za każdy 1 m3 zużytej wody (Gmina Dobra - 9,00 zł). W przypadku wody bezpowrotnie zużytej (tzw. ogrodowej) przy segregacji śmieci mieszkańcy Świnoujścia zapłacą 1 zł za każdy 1 m3 zużytej wody (Gmina Dobra - 2 zł), a bez segregacji: 2 zł (Gmina Dobra - 2 zł). Zakładając, że więcej zużywa się wody bytowej niż ogrodowej, mieszkańcy Świnoujścia zapłacą więcej niż mieszkańcy gminy Dobra.

Źródło: Forbes

Nowe stawki opłat za śmieci w gminie Dobra:

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 1

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

aloha

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama