Zaloguj się | Rejestracja

Wiosenne porządki w ogródkach

czwartek, 14 marca 2019 r., godz. 09:59  |  Wersja do druku

Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów, takich jak zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do worka na odpady biodegradowalne (brązowego), a grubsze gałęzie do kontenerów podstawionych od 1 do 15 kwietnia w poszczególnych miejscowościach.Właściciele nieruchomości (ale nie specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni) mogą także bezpłatnie oddać odpady zielone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w Dobrej przy ulicy Zwierzynieckiej, obok schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Od 1 marca do 15 kwietnia odpady pochodzące z pielęgnacji ogrodów można też spalać na terenie nieruchomości. Obowiązują przy tym pewne ograniczenia. Odpady roślinne muszą być wolne od innych zanieczyszczeń, których spalanie jest zabronione, w tym odpadów z drewna pokrytego farbami, lakierami, płyt wiórowych, sklejki itp. Odpady przeznaczone do spalania muszą być suche. W przeciwnym razie w trakcie ich spalania wydobywać się będzie duża ilość dymu, który może negatywnie wpływać na sąsiednie nieruchomości, w tym także może powodować zagrożenie w ruchu drogowym, jeśli dym będzie przedostawać się na drogę. Nadmierne zadymienie okolicy może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu. Ponadto w trakcie spalania takich odpadów przestrzegać należy ogólnych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ognisko powinno być pod stałym nadzorem, w oddali od łatwopalnych materiałów, należy dopilnować wygaszenia ognia, aby nie pozostawić żaru.

"Przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Rokrocznie odnotowywane są przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne" - informuje Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński.

W trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt (m.in. żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (m.in. krety, jeże, zające i inne drobne gryzonie), owady, a także bardzo pożyteczne dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Źródło: Komendant Straży Gminnej Andrzej Budzyński

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg

britishschool

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama