Zaloguj się | Rejestracja

Potrącone zwierzęta - co robić? Jak pomóc?

piątek, 08 lutego 2019 r., godz. 10:35  |  Wersja do druku

Usytuowanie gminy Dobra, z jednej strony wśród pól i lasów, a z drugiej wśród gęstej zabudowy mieszkalnej, powoduje, że dość często na drogach dochodzi do potrąceń dzikich i domowych zwierząt. Wyjaśniamy co zrobić, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji.



Jak pomóc rannym zwierzętom z wypadku lub gdzie zgłosić martwe zwierzę leżące przy drodze? Odpowiedź na oba pytania jest taka sama - każdą taką sytuację powinniśmy zgłosić do Urzędu Gminy Dobra, straży gminnej lub na policję.

Zwierzętami domowymi, które ucierpiały podczas wypadku samochodowego, zajmuje się Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. Schronisko ma podpisaną umowę z lecznicą weterynaryjną. Można więc zawieźć rannego kota lub psa do schroniska, jeśli nie znamy właściciela. Pomocy dzikim zwierzętom udziela natomiast specjalistyczna firma, z którą umowę podpisał urząd gminy.

Martwe zwierzęta usuwane są przez zarządców dróg, z których każdy powinien posiadać umowę podpisaną ze specjalistyczną firmą zajmującą się sprzątaniem i utylizacją padliny. Warto pamiętać, że w związku z chorobą ASF, każdy martwy dzik, zanim zostanie usunięty, musi zostać przebadany przez pracowników Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.

Każdą z opisanych powyżej sytuacji powinniśmy zgłosić do odpowiednich służb, które podejmują decyzję na temat dalszych działań. W dni powszednie, w godzinach pracy urzędu, najlepiej skontaktować się z pracownikami Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra - tel. 91 311 23 06 lub 91 311 22 81. W godzinach popołudniowych i wieczornych zgłoszenia przyjmuje Straż Gminna w Dobrej - tel. 91 311 32 36. W dni wolne od pracy powinniśmy dzwonić na policję - tel. 91 821 71 13.

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama