Zaloguj się | Rejestracja

W Wołczkowie spalano odpady budowlane

piątek, 11 stycznia 2019 r., godz. 15:01  |  Wersja do druku

Na początku stycznia strażnicy gminni podczas kontroli ujawnili, że w jednym z budynków w Wołczkowie spalane są pocięte deski budowlane - część z nich była zaimpregnowana - a także pocięte płyty wiórowe. Wykorzystywanie takiego opału jest zabronione.4 stycznia w jednej z nieruchomości w Wołczkowie strażnicy gminni ujawnili spalanie pociętych desek budowlanych - część z nich była zaimpregnowana. W zgromadzonym opale widoczne były również fragmenty pociętych płyt wiórowych. Wykorzystywanie takiego opału jest zabronione. Drewno budowlane, pochodzące ze zużytych mebli czy okien, pokryte farbami, impregnatami, resztkami cementu, wapna itp. oraz płyty wiórowe są odpadami. Ich spalanie w normalnych piecach powoduje przedostawanie się do atmosfery wielu niebezpiecznych substancji. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat karny do 500 zł lub grzywna w sądzie do 5000 zł. W tym przypadku sprawca został ukarany mandatem karnym.

"Od początku sezonu grzewczego do Straży Gminnej w Dobrej wpływają zgłoszenia dotyczące podejrzenia spalania odpadów w piecach. Uzasadniane było to wydobywającym się dymem z komina. Wszystkie takie zgłoszenia zostają sprawdzone przez strażników gminnych. Ponadto strażnicy samodzielnie dokonują takich kontroli w podejrzanej sytuacji" - informuje Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński.

Uprawnienia do przeprowadzenia kontroli wynikają z art. 379 ustawy "Prawo ochrony środowiska". Na podstawie tego artykułu strażnicy gminni posiadają stosowne upoważnienia i mogą wejść na teren nieruchomości w celu przeprowadzenie czynności kontrolnych. Ewentualne uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem, w takiej sytuacji zostałoby złożone zawiadomienie do prokuratury.

W zdecydowanej większości przypadków nie ujawniono, aby w piecach spalane były odpady, mimo cuchnącego dymu wydobywającego się z komina. Z każdej kontroli sporządzany jest protokół i dokumentacja fotograficzna. Najwięcej przypadków, w których strażnicy gminni potwierdzali duże dymienie z komina, w tym nieprzyjemny zapach, dotyczyło spalania węgla. W każdym przypadku w trakcie przeprowadzanej kontroli strażnicy gminni proszą także o okazanie aktualnego potwierdzenia przeglądu komina. Przy braku dokumentu dawany jest krótki termin na wykonanie stosownego przeglądu, wraz z informacją, że przy jego braku powiadomiony zostanie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - strażnicy gminni nie posiadają uprawnień do ukarania za brak przeglądu.

Komendant Straży Gminnej w Dobrej Andrzej Budzyński

Straż gminna ujawniła spalanie odpadów w Wołczkowie:

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama