Zaloguj się | Rejestracja

Testy antysmogowych dronów w gminie Dobra

sobota, 29 grudnia 2018 r., godz. 18:34  |  Wersja do druku

W gminie Dobra przeprowadzono testy antysmogowych dronów. Bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w specjalne czujniki mogą sprawdzić czym mieszkańcy palą w piecach.Testy przeprowadzone zostały w piątek, 28 grudnia w Dołujach przy udziale Straży Gminnej w Dobrej.

"Na potrzeby badania zanieczyszczeń z kominów powstało konsorcjum dwóch szczecińskich firm związanych z branżą bezzałogowych statków powietrznych. Smart-Electronics dostarcza rozwiązania techniczne wraz z oprogramowaniem do odczytu z czujników w trybie rzeczywistym, a c5studio realizuje bezpośrednie naloty za pomocą dronów i odpowiada za bezpieczeństwo wykonywanych operacji" - wyjaśnia Jakub Śledziowski z firmy c5studio.

"Sensory, w które wyposażyliśmy drony oraz specjalna aplikacja, pozwalają w prosty sposób zwizualizować skład chemiczny palonego materiału oraz szybko wytypować miejsca, w których może być palony niewłaściwy materiał" - mówi Andrzej Atosik z firmy Smart-Electronics.

Wystarczy, że dron zrobi nalot nad dymiący komin i zbada jakość powietrza. W specjalnej aplikacji w czasie rzeczywistym wyświetlane są wyniki badania i strażnik gminny, który widzi odczyty, może od razu podjąć decyzję czy interweniować i rozpocząć kontrolę na terenie danej posesji.

"Straż Gminna w Dobrej praktycznie codziennie otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców dotyczące podejrzenia spalania niewłaściwych substancji w piecach" - informuje Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej. "Możliwość wykorzystania dronów do badania powietrza zwiększy nasze możliwości kontrolne, jak i prewencyjne" - dodaje komendant.

Po przeprowadzonych testach Urząd Gminy Dobra rozważy możliwość wykorzystania dronów do kontroli jakości powietrza, w przypadku podejrzenia spalania niewłaściwych materiałów. Mandat za palenie w piecach odpadami wynosi 500 złotych. Sąd w szczególnych przypadkach może nałożyć grzywnę w kwocie nawet 5000 zł.

Testy antysmogowych dronów w gminie Dobra:


Testy antysmogowych dronów w gminie Dobra:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 1

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

sck.jpg

britishschool

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama