Zaloguj się | Rejestracja

Zagospodarowanie centrum Bezrzecza - konsultacje

piątek, 09 listopada 2018 r., godz. 19:17  |  Wersja do druku

W czwartek, 8 listopada w klubie w Bezrzeczu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania centrum Bezrzecza - terenu ograniczonego ulicami Górną, Miodową i Cynamonową. Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy, wójt Teresa Dera, Przewodniczący Rady Gminy Dobra Bartłomiej Miluch i przedstawiciele Wydziału ds. Komunalnych i Inwestycji oraz firmy Agrapool z Warszawy, która opracowała koncepcję.Na początku spotkania przedstawiciel firmy Agrapool Wiesław Smolec przedstawił koncepcję zagospodarowania centrum Bezrzecza w formie prezentacji, odnosząc się do poszczególnych sfer planowanego terenu tj. do sfery sportowej, dziecięcej, usługowej, parkowej oraz budynku basenu. Koncepcja zakłada uporządkowanie terenu, w tym ulokowanie inwestycji realizowanych i planowanych, także projektów z budżetu obywatelskiego, tak aby inwestycje te tworzyły spójną całość.

Obszar objęty opracowaniem ograniczony został ulicami: Górną, Miodową, Cynamonową w Bezrzeczu i dotyczy działek znajdujących się w sąsiedztwie centrum handlowego. Koncepcja będzie uwzględniać obecne, jak i planowane zagospodarowanie terenu, w tym: strefę sportową, strefę piknikową, strefę dziecka, strefę rozrywki, strefę ogrodowo-parkową i strefę dla zwierząt.

Dotychczas zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego elementy zagospodarowania terenu to odnowione boisko sportowe z nową nawierzchnią EPDM oraz przebudowany plac zabaw dla dzieci. W trakcie projektowania jest boisko sportowe Orlik wraz z zapleczem sanitarnym, a także tor do jazdy na rowerze - Pumptrack. Tor zaprojektowany został jako droga z profilowanymi zakrętami, garbami oraz hopkami do ćwiczenia akrobacji i doskonalenia techniki jazdy.

Odpowiedzią na potrzeby wynikające z posiadania zwierząt będzie Ogród Psa Coco, który zlokalizowany będzie w pn.-wsch. części działki. Wydzielono tam strefę ogólną i trzy wybiegi dla czworonogów. Całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Dostęp do ogrodu możliwy będzie bezpośrednio ze ścieżki od strony ul. Cynamonowej. Dla całego terenu ogrodu (poza toaletą dla psów) zaprojektowano powierzchnię trawiastą. Każda z projektowanych stref w ogrodzie dla psa posiadać będzie urządzenia umożliwiające treningi i aktywizujące zwierzęta. Proponowany podział stref odnosi się do wieku i wagi psów: dla szczeniąt i nie starszych niż 9 miesięcy od 15 kg (wybieg nr 1), dla najmniejszych psów czyli ras małych i szczeniąt do 15 kg (wybieg nr 2), dla psów dużych oraz starszych niż 9 miesięcy (wybieg nr 3). W każdej ze stref znajdą się różne urządzenia do treningu dla psów dostosowane do ich wieku i możliwości, a także ławki, kosze na śmieci i odchody zwierząt, zadaszenia. W strefie ogólnej planuje się dodatkowo toaletę dla psów (wym. 3 x 3 m) z koszem na psie odchody, ławkę, kosz na śmieci.

Nowymi elementami zagospodarowania terenu będą: Ogród Elizabeth von Arnim projektowany we wschodniej części działki oraz ogród różany - sensoryczny, który będzie zajmował wschodnią część terenu objętego opracowaniem, w sąsiedztwie projektowanego amfiteatru letniego. Ogród Elizabeth von Arnim ma tworzyć spójną i harmonijną przestrzeń, z wydzielonymi aranżacjami różanymi z małą architekturą, strefą z postumentem Elizabeth, tężnią, hotelami dla owadów, altanami i ławeczkami. W tej części dominować będą kompozycje z wieloletnich krzewów różanych, różnych odmian, w tym róże niskie oraz pnące. Najciekawsze krzewy różane wyeksponowane będą w pięciu mniejszych skwerach założonych osiowo na planie okręgów: ogród z altaną, ogród z fontanną ze strefą ławek solarnych, ogród z oczkiem wodnym z mostkiem, ogród z klombem różanym ze strefą ławek solarnych, ogród z pergolą różaną. Ogród różany będzie posiadał strefy dla różnych grup, w tym strefa relaksu dla dorosłych z ławkami do siedzenia, strefa ogrodu sensorycznego dla dzieci.

W centralnej części działki planuje się budowę Amfiteatru z miejscami siedzącymi dla 300 osób, a w zachodniej części działki planowana jest budowa basenu krytego, saunarium i strefą fitness. Całość terenu będzie oświetlona latarniami ledowymi z budkami lęgowymi dla ptaków, dającymi możliwość podglądania ich online w trakcie zakładania gniazd, lęgu i dorastania - jako atrakcyjna forma edukacji dla dzieci i młodzieży.

Swobodne poruszanie się po całym terenie oraz komunikację pomiędzy ulicami ograniczającymi obszar opracowania, umożliwiać będą projektowane alejki piesze, a odpoczynek podczas spacerów zapewnią liczne ławeczki usytuowane wzdłuż ciągów pieszych. W północnej części działki, pomiędzy pawilonem handlowym a projektowanym Ogrodem Psa Coco, znajduje się przestrzeń, która w przetargu zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi, który chce zainwestować w budowę hali do badmintona.

Po zaprezentowaniu koncepcji odbyła się merytoryczna dyskusja na temat planowanego zagospodarowania obszaru. Mieszkańcy poruszali takie tematy jak:
• rozważenie możliwości lokalizacji dodatkowych miejsc postojowych, w tym wykupienie od prywatnego właściciela działki gruntu pod linią energetyczną,
• doprojektowanie elementów sportowych przy boisku dla zwiększenia funkcjonalności lekcji wf dla szkoły (np. bieżnia do skoku w dal, inne elementy lekkoatletyczne),
• przeanalizowanie możliwości zwiększenia wspólnego oddziaływania amfiteatru i istniejącego placu zabaw, gdzie organizowane są festyny, rozważanie możliwości obrócenia amfiteatru,
• objęcie całego terenu monitoringiem,
• określenie harmonogramu realizacji poszczególnych elementów koncepcji,
• doprojektowanie dla boiska typu orlik szatni,
• rozważenie możliwości usytuowania innych pomników w ogrodzie np. odwołujących się do historii,
• rozważenie realizacji ogrodu zmysłów (ogród sensoryczny) w zamian za ogród różany,
• w sytuacji poszukiwania oszczędności nie rezygnować z dodatkowych atrakcji przy basenie tj. saun, jacuzzi itp.
• zadbać, aby przy wybiegu dla psów była ścieżka piesza umożliwiająca wejście od ulicy Cynamonowej,
• zadbanie o ochronę terenu przed dzikami.

W trakcie spotkania pojawił się także temat lokalizacji na analizowanym obszarze budynku przedszkola zamiast obiektu basenowego. W odpowiedzi na ten postulat wójt Teresa Dera przekazała informacje, że gmina pozyskała nieodpłatnie teren w okolicach ulicy Parkowej w Bezrzeczu, od Agencji Mienia Wojskowego z przeznaczeniem na budowę obiektu oświatowego - przedszkola. W związku z powyższym przedszkole projektowane będzie na pozyskanym od AMW obszarze, a nie w rejonie ulicy Górnej i Cynamonowej. Obecni na spotkaniu mieszkańcy zgodzili się z zasadnością takiego rozwiązania, wskazali jednak, że warto polepszyć formę komunikacji urzędu z mieszkańcami, ponieważ dużo osób nie wiedziało, że gmina posiada teren z przeznaczeniem pod przedszkole w Bezrzeczu w ramach swoich zasobów. Mieszkańcy wskazali też, że spotkania wiejskie w Bezrzeczu odbywają się za rzadko.

Po zakończeniu dyskusji dotyczącej koncepcji zagospodarowania centrum Bezrzecza, przedstawiciele samorządu odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczące innych aspektów działalności gminy, takich jak remonty dróg, przygotowywanie budżetu czy pozyskiwanie zewętrznych środków na realizację poszczególnych inwestycji.

Przykładowe wizualizacje obiektów na terenie centrum Bezrzecza:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama