Zaloguj się | Rejestracja

Wybory samorządowe w gminie Dobra - poradnik

piątek, 19 października 2018 r., godz. 19:43  |  Wersja do druku

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21 października. Lokale wyborcze otwarte zostaną punktualnie o godzinie 7:00. Tegoroczna elekcja będzie szczególną dla mieszkańców gminy Dobra, którzy po raz pierwszy swoich przedstawicieli w radzie gminy wybierać będą w systemie proporcjonalnym.Przed rokiem liczba mieszkańców gminy Dobra przekroczyła okrągłą liczbę 20.000. Fakt ten spowodował, że w niedzielnych wyborach samorządowych wybierać będziemy nie 15 radnych, jak w ostatnich latach, a 21. Dzięki zmianom w Kodeksie wyborczym, w gminie obowiązywać będzie również inny system przeliczania głosów na mandaty. System większościowy, który obowiązywał wcześniej, zastąpiony został systemem proporcjonalnym. Skutkuje to choćby większymi okręgami wyborczymi oraz większą liczbą kobiet na listach wyborczych.


Okręgi wyborcze w gminie Dobra - kliknij i powiększ:

Zgodnie z obwieszczeniem Wójta Gminy Dobra z dnia 23 sierpnia 2018 r. na terenie gminy utworzone zostały trzy okręgi wyborcze obejmujące sołectwo Mierzyn – 8 mandatów, sołectwa Bezrzecze i Wołczkowo – 6 mandatów oraz pozostałe miejscowości – 7 mandatów.

W wyborach do rady gminy głosować możemy na kandydatów z trzech komitetów wyborczych: KWW Lokalni, KWW Teresa Dera oraz KWW Magdalena Zagrodzka. Pamiętać należy, że na karcie do głosowania krzyżyk postawić możemy tylko przy jednym nazwisku – jeśli nie postawimy ich wcale lub jeśli przez pomyłkę skreślimy więcej niż jeden, nasz głos będzie nieważny.


Kandydaci w wyborach do rady gminy - kliknij i powiększ:

Każdy z komitetów, który wystawił swoich kandydatów w wyborach do rady gminy, ma również swoich przedstawicieli w wyborach na wójta. Są to odpowiednio Teresa Dera, Ewa Głowacka oraz Magdalena Zagrodzka. Akurat w tym głosowaniu, w stosunku do lat poprzednich nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu są to wybory większościowe, w których jeden z kandydatów powinien uzyskać poparcie większe niż 50% głosujących. Jeśli nie wydarzy się to podczas niedzielnego głosowania, zarządzona zostanie druga tura wyborów - 4 listopada.


Kandydaci w wyborach na wójta gminy - kliknij i powiększ:

W niedzielę głosować będziemy również na kandydatów w wyborach do rady powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego. Tam, podobnie jak w wyborach do rady gminy obowiązywać będzie system proporcjonalny. Głos oddać będziemy mogli tylko na jednego, wybranego przez nas kandydata.

Na koniec przedstawiamy informację dotyczącą siedzib obwodów do głosowania – czyli miejsc, w których będziemy mogli oddawać głosy. Łącznie jest ich 9. Na stawienie się tam w niedzielę będziemy mieć czas od 7:00 do 21:00.


Siedziby obwodów wyborczych w gminie Dobra - kliknij i powiększ:


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama