Zaloguj się | Rejestracja

W Dołujach wodę zamieniają w pieniądze

czwartek, 04 października 2018 r., godz. 14:36  |  Wersja do druku

Wśród ich klientów są McLaren-Honda Formuła 1, Ikea, Sokołów czy Drobimex. Wszystko dzięki temu, że produkują preparaty chemiczne, które tak zmieniają skład wody, że ta nie grozi korozją czy gromadzeniem się osadów. Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego tzw. preparaty do kondycjonowania wody, produkowane przez ESC Global z Dołuj, są coraz lepsze.Rozpoczęli produkcję w 2009 r. a już w 2016 zostali nagrodzeni Diamentem Forbesa i w kategorii przychodów ze sprzedaży sklasyfikowani na 20 miejscu na Pomorzu Zachodnim. ESC Global z siedzibą w Dołujach w gminie Dobra to jedno z prężniej rozwijających się przedsiębiorstw w regionie, które konsekwentnie stawia na rozwój. Chcą być jednym z głównych producentów preparatów do kondycjonowania wody w układach kotłowych i układach chłodniczych w Polsce i na świecie.

"Poprzez konkursy na wsparcie środkami unijnymi nie tylko pomagamy zachodniopomorskim przedsiębiorcom, ale również dowiadujemy się o prawdziwych perełkach, jakie działają w naszym otoczeniu. Takich firm nie brakuje w regionie, a jedną z nich jest właśnie przedsiębiorstwo z Dołuj. W swojej niszy są w absolutnej czołówce, a to wielka sztuka" - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W zakładach produkcyjnych woda jest wykorzystywana jako nośnik ciepła, chłodziwo lub używa się jej do wytwarzania pary. By tak było, musi spełniać zupełnie inne normy niż tradycyjna woda pitna. Zanim więc zostanie wprowadzona np. do systemu chłodniczego, należy poddać jej wcześniejszej obróbce, zmienić jej skład chemiczny. W przeciwnym razie ryzykujemy wystąpieniem korozji, czy gromadzeniem się osadów. Na tym właśnie polega kondycjonowanie wody, w czym specjalizuje się ESC Global. Firma wpisuje się w silną na Pomorzu Zachodnim branżę chemiczną, którą Urząd Marszałkowski zdefiniował jako jedną z inteligentnych specjalizacji regionu.

Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w wysokości prawie 250 tys. zł firma mogła zrealizować projekt pn. "Wprowadzenie nowej generacji produktów z serii ESC 458 do konserwacji układów". To szereg innowacji m.in. poprzez zindywidualizowaną ofertę tzw. inhibitorów kamieni i korozji, opracowaną w wyniku prac badawczo-rozwojowych. Wsparcie z programu regionalnego pozwoliło na zakup analizatora składu chemicznego wody i osadów, zbiornika mieszalniczego z funkcją monitoringu właściwości fizykochemicznych (pH/przewodność elektryczna/temperatura) czy wyposażenie laboratorium. Efektem jest właśnie nowa gama produktów i metoda ich produkcji z większym poszanowaniem dla środowiska. Dzięki środkom unijnym także przedstawiciele firm dystrybucyjnych przeszli specjalistyczne szkolenia. Łączna wartość projektu zrealizowanego w ramach Działania 1.5 Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 wyniosła 676 tys. zł.

"Branża chemiczna to jeden z mocnych fundamentów gospodarki Pomorza Zachodniego. Inicjują współpracę ze światem nauki, są innowacyjni, ich produkty są dostrzegane na światowych rynkach. Rola tego sektora będzie rosła. Te firmy tworzą miejsca pracy dedykowane specjalistom. To niezwykle ważne dla naszej młodzieży, która u siebie w domu powinna mieć szansę na dobrą i perspektywiczną karierę zawodową. Właśnie dlatego programując środki unijne, nastawiamy się na jakość inwestycji a nie tylko ich ilość" - wyjaśnia Geblewicz.

Do tej pory w ramach Działania 1.5 RPO WZ 2014-2020 wsparto 79 projektów, na łączną kwotę 150 mln zł. W całej Osi 1 Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, która adresowana jest właśnie dla przedsiębiorców zarezerwowano ponad 1,368 miliarda złotych. Firmy z Pomorza Zachodniego otrzymały już 267 mln zł. dzięki czemu realizują 225 projektów.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama