Zaloguj się | Rejestracja

W Dołujach powstanie lapidarium

wtorek, 12 czerwca 2018 r., godz. 12:14  |  Wersja do druku

Trwają przygotowania do budowy lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach. Na nieużytkowanym od ponad 60 lat miejscu pochówku odnowione zostaną dawne nagrobki, a także pojawią się nowe nasadzenia, ławeczki i tabliczki informacyjne.Cmentarz założony został w połowie XIX wieku jako cmentarz ewangelicki. Po 1945 r. funkcjonował przez 10 lat jako cmentarz komunalny w Dołujach. Wpisany został do rejestru zabytków pod numerem A-1566. Obecnie teren cmentarza jest bardzo zaniedbany i zdewastowany, szczególnie w części, gdzie znajdują się stare mogiły sprzed II wojny światowej. Jedynie groby współczesne są w jakimś stopniu zachowane i zadbane. Teren porośnięty jest przez duże grupy krzewów i podrostów, które sprawiają, że założenie kompozycyjne cmentarza nie jest czytelne.

Na terenie cmentarza znajdują się mogiły niemieckiego cmentarza ewangelickiego sprzed II wojny światowej oraz mogiły współczesne – z pierwszego dziesięciolecia powojennego – do momentu zamknięcia cmentarza.

Reklamy Google:


Lapidarium mieć będzie nietypowy charakter z uwagi na fakt, że powstaje na terenie starego cmentarza, gdzie znajdują się mogiły w oryginalnych miejscach. Podstawowym założeniem projektu jest zachowanie istniejących grobów i odrestaurowanie ich nagrobków. Wszystkie elementy pozostawiono w miejscu ich odnalezienia, pomimo braku zaznaczonych mogił.

Projekt lapidarium obejmuje rewaloryzację istniejących pomników i mogił i ich wyeksponowanie, wyznaczenie układu komunikacyjnego, uzupełnienie istniejącej kompozycji zieleni.

Zakończenie budowy zaplanowano na 30 listopada br.

Źródło: UG Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

elite.jpg


McDonalds.jpg

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama