Zaloguj się | Rejestracja

Najczęściej fotografuję rezerwat Świdwie

niedziela, 29 kwietnia 2018 r., godz. 10:22  |  Wersja do druku

Przemek Wójcik zajmuje się fotografią przyrodniczą. Można go często spotkać na terenie Rezerwatu Przyrody Świdwie, ponieważ temu miejscu poświęca najwięcej czasu. Ma oficjalną zgodę wydaną przez RDOŚ na fotografowanie i filmowanie na terenie rezerwatu. Udało mu się zrobić m.in. unikatowe zdjęcie wilka w porze dziennej.Kiedy i jak zaczęła się przygoda z fotografowaniem?
Przemek Wójcik (PW): Pierwszą styczność ze sprzętem fotograficznym miałem na początku lat 80-tych. W 1984 roku, gdy miałem 11 lat, rodzice musieli uporządkować piwnicę po zmarłej babci, gdzie znaleźliśmy powiększalnik oraz gilotynę wzorkową do fotografii. W 1986 roku biegałem już po dzielnicy ze swoim pierwszym aparatem, wtedy oczywiście analogowym na błonę. To było prawdziwe wyzwanie, dobranie czułości kliszy, wywoływanie w ciemni i suszenie. Ponieważ wtedy odczynniki i sprzęt do fotografii kolorowej były bardzo drogie i trudno dostępne, robiłem tylko zdjęcia czarnobiałe. Utrwalałem wtedy życie rodzinne i moje wyjazdy. W technikum została powierzona mi funkcja fotografa szkolnego mającego za zadanie utrwalanie różnego rodzaju uroczystości - tam też miałem do dyspozycji ciemnię. Później na kilka lat odłożyłem aparat, a kiedy urodziło się moje pierwsze dziecko, wróciłem do tego co lubię, mając już do czynienia z fotografią cyfrową. Najpierw były zdjęcia rodzinne, dojrzewanie dzieci i ich uczestnictwo w treningach sportowych. Potem postanowiłem podnieść sobie poprzeczkę i zacząć robić zdjęcia nieprzewidywalne - fotografować dziką, otaczającą nas przyrodę. Dobrym miejscem do takiego „focenia” jest rezerwat Świdwie. Musiałem złożyć odpowiednie dokumenty i postarać się o zezwolenie, które po pewnym czasie otrzymałem. Swoje zdjęcia i obserwacje przekazuję głównie w celach edukacyjnych.

Czy jest zdjęcie, z którego jest Pan szczególnie dumny?
PW: Nie mam swojego jednego najlepszego zdjęcia, wszystkie o czymś mówią, większość zdjęć mam w głowie i całą otoczkę związaną z nimi. Możesz spojrzeć na zdjęcie i powiesz ok, fajne kolorowe, ostre i tyle - ale ja widzę coś więcej: przygotowanie i emocje, jakie towarzyszyły przy utrwalonej akcji. Mam kilka swoich ulubionych prac. Przykładem jest najczęściej spotykana sowa w naszym rejonie „Puszczyk w barwach jesiennych”. Trudny do sfotografowania był również wilk podczas dziennej przechadzki - te zwierzęta nie bez przyczyny są nazywane nocnymi wędrowcami. Nad tym zdjęciem pracowałem kilka lat. Bardzo ważnym dla mnie zdjęciem jest „Człowiek bez adresu” czy też „Droga do domu”, które powstało ładnych kilka lat temu na trasie Lubieszyn - Dobra.

Reklamy Google:


Czy często Pana plenerem są tereny gminy Dobra?
PW: Większość moich prac, które można oglądać na mojej stronie internetowej (red. www.wojcikprzemek.pl), pochodzi z naszego rejonu. Głównie fotografuję na terenie Puszczy Wkrzańskiej, ale zdarza mi się to robić też po stronie niemieckiej. W 90% zwierzęta na mojej stronie to stworzenia z naszego rejonu.

W ostatnim czasie głośno było o powrocie wilków na tereny Rezerwatu Świdwie - Panu udało się zrobić im zdjęcie.
PW: Wilk to bardzo trudna sprawa - potrafi w ciągu doby przejść 80-100 km. Terytorium jakie zajmuje jedna wilcza rodzina to 200-300 km2. Pracowałem nad tym tematem kilka lat, aż od matki natury otrzymałem tę nagrodę i udało mi się zrobić zdjęcie wilka w porze dziennej. Na teren rezerwatu i okolic przychodzi wataha (rodzina) 5-6 osobników z Niemiec. Tam też, na poligonach wojskowych mają swoje nory, a nasze tereny (obfite w ssaki kopytne) traktują jako stołówkę. W zeszłym roku zaobserwowałem jednak parę tych drapieżników, które na stałe pozostały w naszym rejonie. Musimy stanowczo powiedzieć, że wilk jest bardzo pożytecznym, naturalnym selekcjonerem zwierzyny chorej i słabej. Nie atakuje człowieka i czerwonego kapturka zostawi w spokoju. Więcej informacji o wilkach można uzyskać na stronie www.wilknet.pl.

Jak wyglądają wyprawy w plener fotograficzny? Czy długo trzeba się do nich przygotowywać?
PW: Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga czasu i przygotowania, chociaż te dobre foty zwykle nie są planowane. Fotografia przyrodnicza wymaga wielkiej cierpliwości i obserwacji terenu. Trzeba zapoznać się obyczajami fotografowanego gatunku, przewidzieć ich ruchy, a naciśnięcie spustu migawki to już tylko ostateczny manewr. Do każdego zwierzaka podchodzi się inaczej. Mam ze sobą zawsze przenośną czatownię i siatkę maskującą. Używałem też do tej pory fotopułapki, czyli kamery reagującej na ruch. Ktoś jednak ostatnio mi ją ukradł - nie wiem w jakim celu, ale muszę sobie radzić.

Pytanie, które pewnie zainteresuje początkujących pasjonatów fotografii - jakiego sprzętu Pan używa?
PW: Fotografuję w systemie Nikon, mam różne szkła, na ptaki najczęściej używam Nikkor 600 f4 z telekonwenterem x 1,4.

Dziękujemy za rozmowę.

Przemek Wójcik - galeria prac:Źródło: Kurier Lokalny Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama