Zaloguj się | Rejestracja

Będzie więcej pieniędzy na drogi w gminie Dobra?

poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r., godz. 15:45  |  Wersja do druku

W sobotę, 21 kwietnia, jak każdego roku na wiosnę, radni wizytowali drogi w gminie Dobra. Sprawdzane były m.in. jakość nawierzchni i dojazd do posesji. Drogi w wielu miejscach wymagają pilnych remontów. Wiemy już, że na czwartkowej sesji Rady Gminy Dobra rozpatrywany będzie wniosek wójt o zwiększenie środków na modernizację ulic płytami drogowymi.Co roku na wiosnę radni wizytują drogi w gminie Dobra. W tym roku objazd zaplanowano na 21 kwietnia. Wcześniej, za pośrednictwem Urzędu Gminy Dobra, przekazaliśmy radnym uwagi mieszkańców dotyczące ulic wymagających remontów, które pojawiły się na Facebooku po publikacji naszego artykułu "Radni wytypują drogi do utwardzenia" - zobacz link. To oczywiście tylko dodatkowe źródło informacji, ponieważ radni posiadali też bezpośrednie zgłoszenia od mieszkańców, jak również te, które na bieżąco wpływają do urzędu gminy. Podczas wizytacji dróg, która trwała prawie całą sobotę, sprawdzane były m.in. jakość nawierzchni i dojazd do posesji. Drogi w wielu miejscach wymagają pilnych remontów.

Nie wszystkie drogi należą do gminy

W gminie Dobra mamy jedną drogę krajową nr 10, która prowadzi przez Mierzyn, Skarbimierzyce i Dołuje do Lubieszyna. Drogą zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym w gminie znajduje się jeszcze 13 dróg powiatowych - to główne trasy komunikacyjne łączące miejscowości w gminie Dobra, jak np. drogi Rzędziny - Łęgi - Buk, Stolec - Rzędziny, Szczecin - Wołczkowo - Dobra czy Bezrzecze - Wołczkowo (wykaz dróg powiatowych prezentujemy poniżej). Tymi drogami zarządza Starostwo Powiatowe w Policach, które jest odpowiedzialne również za ich stan i remonty.

Wykaz dróg powiatowych w gminie Dobra:
3907Z: Szczecin - Wołczkowo - Dobra - Buk - Łęgi - Stolec - Dobieszczyn
3908Z: Stolec - Rzędziny
3909Z: Rzędziny - Łęgi - Buk
3910Z: Grzepnica - Płochocin
3911Z: Dobra - Grzepnica - Sławoszewo - Bartoszewo
3912Z: Rzędziny - Łęgi
3915Z: Buk - Lubieszyn
3916Z: Bezrzecze - Wołczkowo
3917Z: Dobra - Lubieszyn
3918Z: Wąwelnica - Dołuje
3919Z: Kościno - Dołuje
3920Z: Dołuje - Stobno
3922Z: Stobno - Mierzyn

Pozostałe drogi należą do gminy i do mieszkańców (drogi prywatne). Niektóre ulice zgłaszane do remontu przez mieszkańców są drogami prywatnymi i tylko właściciele, którzy posiadają udziały, mogą te drogi naprawiać i modernizować. Drogami prywatnymi są m.in.: ul. Jasna w Wołczkowie, ulice Zielona Górka i Słoneczna Dolina w Dobrej, ulice Leszczynowa, Jagny, Gerarda, Marcepanowa, Morska i Poprzeczna w Mierzynie. Ulica Gruszkowa jest częściowo drogą prywatną, a odcinek drogi gminnej został utwardzony płytami drogowymi.

Reklamy Google:


Drogi uwzględnione już w budżecie gminy

Część zgłaszanych ulic jest już uwzględniona w budżecie gminy Dobra. Ulice Projektowa, Plenerowa oraz Porcelanowa w Dobrej posiadają projekt techniczny na budowę docelową drogi. W tym roku rozpocznie się już modernizacja jednej z nich. Również w tym roku wykonany zostanie projekt techniczny na budowę docelowej nawierzchni na ulicy Elżbiety w Mierzynie. Na ulicy Piotra w Mierzynie kontynuowana będzie budowa drogi z kostki brukowej. Trwają również prace na drogach na osiedlu przy ul. Sportowej w Dobrej. W tym roku zaplanowano projekt techniczny na budowę docelowej nawierzchni dróg. W przyszłym roku zakończona zostanie budowa kanalizacji deszczowej i będzie można przystąpić do budowy nawierzchni. W tym roku rozpocznie się też budowa docelowej nawierzchni na ul. Spiskiej w Mierzynie.

Zdecydowana większość pozostałych ulic, które zgłaszali mieszkańcy, uwzględniona została przez radnych podczas objazdu dróg gminnych.

Więcej pieniędzy na drogi w gminie Dobra?

Decyzja o wyborze ulic, które zostaną w tym roku utwardzone płytami drogowymi, powinna zapaść w ciągu najbliższych dni. Wiemy już, że na sesji Rady Gminy Dobra, która odbędzie się 26 kwietnia, rozpatrywany będzie wniosek wójt o zwiększenie środków na modernizację ulic płytami drogowymi. Wniosek ten był już rozpatrywany na komisjach Rady Gminy Dobra. "To jedna z najpilniejszych potrzeb mieszkańców, dlatego wolne środki będziemy kierować przede wszystkim na modernizacje dróg" - powiedziała Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

Dlaczego płyty drogowe zamiast kostki

Utwardzanie dróg płytami drogowymi to rozwiązanie tymczasowe, które stosowane jest na ulicach, gdzie brakuje infrastruktury podziemnej, takiej jak np. kanalizacja deszczowa. Budowa kanalizacji jest bardzo droga i znacznie ograniczyłaby liczbę remontowanych ulic. Z tego powodu stosuje się płyty drogowe, które łatwo usunąć w przypadku budowy kanalizacji. Drogi z kostki betonowej to już docelowe rozwiązanie stosowane na ulicach z gotową infrastrukturą podziemną.

Radni wizytowali drogi w gminie Dobra - 21 kwietnia 2018 r.:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama