Zaloguj się | Rejestracja

Już ponad 30 pożarów traw w naszym regionie

poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r., godz. 16:35  |  Wersja do druku

Od początku roku Straż Pożarna w całej Polsce walczy z pożarami traw i nieużytków. Problem dotyczy także gminy Dobra i powiatu polickiego. Od stycznia do połowy kwietnia na terenie naszego powiatu zanotowano już 32 pożary traw na łąkach i nieużytkach, co stanowi blisko 30% wszystkich pożarów. Podpalanie suchej trawy jest nielegalne, karalne, niebezpieczne dla ludzi i szkodliwe dla środowiska i zwierząt.Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach, w okresie od 1 stycznia do 11 kwietnia 2018 r. strażacy wyjeżdżali już do 32 pożarów traw na łąkach i nieużytkach. Stanowi to blisko 30% wszystkich pożarów w naszym regionie.

W ciągu ostatnich 3 tygodni w gminie Dobra paliły się łąki i trawy m.in. w pobliżu Rezerwatu Przyrody Świdwie, gdzie spłonęło ok. 20 ha nieużytków, przy ulicach Ułańskiej i Tulipanowej w Dobrej, a także przy ul. Nasiennej w Mierzynie. W gaszeniu pożarów traw na terenie naszej gminy uczestniczą głównie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej i Wołczkowa, które mogą liczyć na pomoc strażaków z KP Państwowej Straży Pożarnej w Policach.

Reklamy Google:


W 2017 roku w Polsce odnotowano ponad 125 tys. pożarów, wśród których były 38.634 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To ok. 32% wszystkich pożarów w Polsce. Spłonęło ponad 13 tys. ha traw. Znaczna część pożarów to celowe podpalenia. Ogień podkładają nie tylko bezmyślni chuligani, lecz także mieszkańcy, którzy rozpalają ogniska podczas porządkowania działek, pól, sadów i ogrodów. Ogień bardzo często wymyka się spod kontroli. Niestety wśród wielu rolników panuje błędne przekonanie, że wypalanie pozostałości roślinnych użyźnia glebę i powoduje szybszy odrost młodej trawy. W rzeczywistości skutki wypalania trawy są odwrotne, ponieważ ogień wyjaławia glebę i jest zagrożeniem dla zwierząt oraz niszczy wszystkie organizmy (m.in. dżdżownice, mrówki, pszczoły), zaburzając naturalny ekosystem. Wystarczy niewielki powiew wiatru, by ogień wymknął się spod kontroli i ogarnął olbrzymią powierzchnię, zagrażając domostwom, ludziom czy lasom. Taki pożar może spowodować śmiertelne niebezpieczeństwo również na drogach, sąsiadujących z płonącymi terenami. Gęsty dym może bowiem doprowadzić do wypadku.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a nawet kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności, jeśli ktoś sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Mimo sankcji i apeli policji, straży pożarnej i leśników, pożary każdego roku się powtarzają. Strażacy mają pełne ręce roboty i czekają na wezwanie do kolejnego pożaru łąki.

Źródło: KP PSP w Policach

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama