Zaloguj się | Rejestracja

Prof. Jerzy Sołdek otrzymał tytuł doktora honoris causa

piątek, 13 kwietnia 2018 r., godz. 17:09  |  Wersja do druku

Mieszkaniec gminy Dobra prof. Jerzy Sołdek otrzymał tytuł doktora honoris causa. Profesor jest wykładowcą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, inicjatorem kierunku informatyka na Politechnice Szczecińskiej i autorem wielu publikacji.Prof. dr inż. Jerzy Sołdek urodził się w 1931 r. we wsi Kowala (województwo lubelskie). Pracę na Politechnice Szczecińskiej rozpoczął w październiku 1971 r. na stanowisku docenta, jako kierownik liczącego wówczas 5 osób Zakładu Teorii Mechanizmów i Podstaw Automatycznej Regulacji. Właśnie ta jednostka organizacyjna i zespół jaki zaczął formować jej kierownik, dały początek Wydziałowi Informatyki Politechniki Szczecińskiej, który obecnie znajduje się w strukturze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Zakład już w roku 1972 przemianowano na Zakład Automatyki i Techniki Systemów, a sprawność organizacyjna kierownika spowodowała, że jego zespół jako pierwszy w środowisku naukowym Szczecina dysponował nowoczesnym sprzętem produkcji amerykańskiej: komputerem HP2100, stacją graficzną HP9820 z pełnym wyposażeniem graficznym do pracy interakcyjnej oraz maszyną analogową ze sterowaniem cyfrowym EAI typu Pacer 600 (przeznaczoną do symulacji złożonych procesów dynamicznych). W ten sposób stworzona została pierwsza podstawowa i wartościowa baza do prowadzenia badań i projektowania systemów sprzętowo-programowych oraz szkolenia studentów w zakresie programowania i stosowania komputerów.

Reklamy Google:


Systematycznie wzrastający zakres zadań badawczych, rozwiązywanych problemów technicznych, wzrost zadań dydaktycznych jak również rozwijająca się jakościowo i liczebnie kadra powodowały konieczność dynamicznego modyfikowania struktury organizacyjnej jednostki kierowanej przez Jerzego Sołdka: Katedra Informatyki i Automatyki Morskiej (1989), Instytut Informatyki i Automatyki Morskiej (1991), Instytut Informatyki (1995) i Wydział Informatyki (1999). Przez cały ten czas Jerzy Sołdek był niekwestionowanym liderem i główną siłą sprawczą tych wszystkich działań. Ich efektem było uruchomienie w roku 1991 kierunku studiów Informatyka, pozyskanie dla jednostki w roku 1996 nowej siedziba przy ulicy Żołnierskiej 49, uzyskanie prawa doktoryzowania w dyscyplinie Informatyka w roku 1998, zainaugurowanie nauki na kierunku Zarządzanie i Inżyniera Produkcji w roku 2000, uzyskanie prawa do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie Informatyka w roku 2003.

Uznaniem dla osiągnięć naukowych Jerzego Sołdka było nadanie mu w 1987 r. tytułu profesora nadzwyczajnego, a następnie tytułu profesora zwyczajnego w 1996 r. Rada nowopowołanego wydziału jednomyślnie powierzyła mu funkcję dziekana, którą pełnił w kadencji 1999-2002 jako pierwszy dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej.

W roku 2003 prof. Jerzy Sołdek objął funkcję prezesa Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego i kierował nim przez cztery kolejne lata, oddając się nowej pasji interdyscyplinarnych działań na rzecz wdrażania wyników nauki do praktyki i integracji szczecińskich i regionalnych środowisk naukowych i biznesowych (Koszalin, Zielona Góra, Greifswald, Stralsund). Profesor po zakończeniu kadencji prezesa w SPNT przez cały czas był i nadal jest aktywny zawodowo, pracując na stanowiskach profesora w uczelniach szczecińskich, a obecnie prowadząc również wykłady na Wydziale Informatyki ZUT.

Uroczystość nadania tytułu i godności doktora honoris causa profesorowi Jerzemu Sołdkowi odbyła się 12 kwietnia w Auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii w Szczecinie. List z gratulacjami przesłała również Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, która z powodu podpisania w Warszawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie mogła być obecna na uroczystości. Gratulacje w jej imieniu odczytał rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Tytuł doktora honoris causa jest najwyższym tytułem akademickim przyznawanym osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Sołdkowi:Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama