Zaloguj się | Rejestracja

Domowe sposoby na haluksy - co polecają osoby...

czwartek, 29 marca 2018 r., godz. 13:57  |  Wersja do druku

Syndrom palucha koślawego, potocznie nazywany haluksami to deformacja stawów stóp. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet, ponieważ to one znacznie częściej noszą buty na obcasach, o zbyt ciasnych noskach. Wówczas zaczynamy zadawać sobie pytanie, w jaki sposób pozbyć się haluksów. Należy pamiętać, że całkowite wyleczenie haluksów możliwe jest wyłącznie w wyniku operacji. Jednak stosowanie różnego rodzaju domowych sposobów może stanowić skuteczne leczenie wspomagające.



Najczęściej objawy haluksów zaczynają się pojawiać po 30 roku życia i najczęściej są widoczne w stawach obu stóp. Towarzyszą im takie objawy jak guzowate powiększenie kostki stawowej palucha, zaczerwienienia, obrzęk, powstawanie odcisków w okolicach zwyrodnienia oraz ból podczas chodzenia.

Każdy, kto zaobserwuje pierwsze objawy choroby, powinien natychmiast udać się do podologa, który zaproponuje skuteczne leczenie. W wielu przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Osoby, które nie chcą decydować się na operację, mogą stosować sprawdzone, domowe sposoby, które pozwalają złagodzić zwyrodnienie oraz zapobiec odnawianiu się palucha koślawego.

Po pierwsze: ćwiczenia przede wszystkim

Osobom cierpiącym na haluksy zaleca się stosowanie gimnastyki polegającej na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni stóp. Choć ćwiczenia nie wyprostują palucha to pozwolą pozbyć się towarzyszącego płaskostopiu poprzecznego bólu. Dla pełnej skuteczności gimnastyka powinna trwać od 10 do 15 minut dziennie. Chory może podnosić palcami stóp woreczki lub chusteczki i chodzić boso po miękkich nawierzchniach (np. dywanach). Dodatkowo dla stóp korzystna będzie również jazda na rowerze i pływanie. Nie zaleca się natomiast uprawiania sportów, które mogą prowadzić do przeciążenia przodostopia (np. joggingu).

Po drugie: zmień obuwie

Nie da się ukryć, wysokie obcasy są szkodliwe dla naszych stóp. Właśnie dlatego należy unikać obcasów lub ograniczyć ich noszenie do maksymalnie 3-4 godzin. Należy również pamiętać, aby zapewnić stopom odpowiedni odpoczynek. Warto stosować masaże i ciepłe kąpiele, a także kilka razy w ciągu dnia zmieniać buty aby pozwolić palcom stóp zmienić układ. Wybierając buty należy mieć na uwadze, że najzdrowsze są te, które posiadają szerokie noski, umożliwiając tym samym swobodne poruszanie palcami, z kolei odległość między najdłuższym palcem do czubka buta powinna wynosić minimum pół centymetra.

Po trzecie: dodatkowo noś wkładki

W walce z płaskostopiem pomocne może być również noszenie specjalistycznych wkładek zwalczających płaskostopie poprzeczne, a także klinów z gąbki, które umieszcza się między palcami. Warto również stosować osłony chroniące staw palucha przed otarciami i urazami. Jeśli zwyrodnienie jest w początkowym stadium, warto zakładać na noc tzw. marcina, czyli aparacik prostujący palucha.

Po czwarte: domowe sposoby na haluksy

Olejek lawendowy – W medycynie naturalnej olejek lawendowy stosowany jest od lat, również w walce z haluksami. Jego lecznicze właściwości pomagają uśmierzyć ból oraz zmniejszyć stan zapalny zdeformowanego stawu. W jaki sposób przygotować olejek lawendowy? Do oliwy z oliwek (lub oleju migdałowego) należy dodać kilka zasuszonych kwiatów lawendy i następnie podgrzać w bemarze. Po zagotowaniu całość należy przelać przez sitko. Po wystudzeniu domowej roboty olejek lawendowy jest gotowy do użycia. Olejek należy przelać do hermetycznie zamykanej, szklanej butelki. Zmianę należy nacierać każdego wieczoru, wykonując jednocześnie delikatny masaż.

Sól Epsom - kąpiel stóp z zastosowaniem soli Epsom pozwala ukoić uporczywy ból jaki wywołują haluksy, a także pozwala zmniejszyć obrzęk. Aby przygotować leczniczą kąpiel należy nalać do miski ciepłej (nie gorącej) wody, a następnie dodać 2 łyżki soli Epsom. W takiej mieszance zanurzamy stopy na około 20 minut.

Ruta zwyczajna - roślina ta stosowana jest w medycynie ludowej do zwalczania stanów zapalnych oraz kojenia bólu, w tym w wyniku chorób reumatycznych, jak zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Dla zmniejszenia bólu należy stosować kąpiel, do której należy dodać kilka gałązek ruty zwyczajnej. Stopy należy moczyć przez około 15 minut.

Olejek liliowy - olejek pozyskuje się z cebulek roślin liliowatych, aby następnie wykorzystuje się go do leczenia różnego rodzaju schorzeń, w tym bólu stawów. W aptekach można kupić gotowy olejek bądź przygotować go samodzielnie. W tym celu należy zanurzyć liść liliowaty w brandy, a następnie wmasować w paluch koślawy.

Liście laurowe - choć najczęściej wykorzystywane są w kuchni, posiadają szereg leczniczych właściwości, w tym pomagają w walce z haluksami, zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Na rezultaty kuracji należy poczekać do 10 dni, a całość należy kontynuować przez dwa miesiące. Leczniczą kurację należy zacząć od przygotowania naparu z liści laurowych, które następnie pozostawia się w termosie na noc. Po tym czasie należy przelać całość przez sitko. Napar należy pić małymi łyczkami przez cały dzień. Dla najlepszych rezultatów zaleca się picie naparu przez trzy dni z rzędu, po których należy zrobić tygodniową przerwę. Kolejną propozycją przygotowania jest zmielenie 5 liści laurowych na proszek, które następnie należy zalać 100 ml alkoholu 96%. Miksturę należy pozostawić na tydzień, a następnie smarować nią haluksy. Dla najlepszego rezultatu zaleca się smarowanie stóp bezpośrednio po ciepłej kąpieli przed pójściem do łóżka. Na stopy należy nałożyć skarpetki.

Lecznicze właściwości jodu - jednym z częściej polecanych domowych sposobów walki z haluksami jest stosowanie mieszanki na bazie jodu i aspiryny. Tak przygotowany środek należy nakładać na haluksy, aby zatrzymać ich wzrost i złagodzić bóle stawów. Kolejną propozycją zastosowania jodu jest wymieszanie go, w równych proporcjach, z sokiem z cytryny i nakładanie tak powstałej mikstury na miejsca zamienione zwyrodnieniowo.

Artykuł promocyjny

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama