Zaloguj się | Rejestracja

Wybory 2018: trzy ważne zmiany w gminie Dobra

piątek, 16 marca 2018 r., godz. 04:46  |  Wersja do druku

Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią, mieszkańców gminy Dobra czekają trzy ważne zmiany. Liczba radnych zwiększy się z 15 do 21, a wybory odbędą się w systemie proporcjonalnym (nie będzie jednomandatowych okręgów). Ma to związek z liczbą mieszkańców w gminie, która przekroczyła 20 tysięcy. Trzecia zmiana dotyczy wydłużenia o rok kadencji - do 5 lat.Zgodnie z uchwałą, która ma być rozpatrywana 22 marca podczas sesji, gmina Dobra podzielona zostanie na trzy okręgi wyborcze. Pierwszy będzie obejmował sołectwa: Dobra, Dołuje (z miejscowością Kościno), Wąwelnica (z miejscowością Lubieszyn), Skarbimierzyce (z miejscowością Redlica), Stolec, Rzędziny, Łęgi, Buk i Grzepnica (z miejscowościami Płochocin i Sławoszewo). Wybierzemy w nim 7 radnych. Wcześniej z tego terenu wybierano łącznie 5 radnych.

Drugi okręg będzie się składał z sołectw Bezrzecze i Wołczkowo, gdzie wybierzemy 6 radnych (dotychczas 4). Ostatni, trzeci okręg będzie obejmował tylko Sołectwo Mierzyn - tutaj wybierzemy aż 8 radnych (dotychczas 6). Łącznie nowa Rada Gminy Dobra będzie liczyła 21 osób.

Zobacz projekt uchwały - BIP

Reklamy Google:


Dostępny jest też projekt uchwały w sprawie podziału gminy Dobra na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych - zobacz szczegóły. Zgodnie z uchwałą wyznaczono 9 stałych obwodów głosowania.

Kolejna zmiana dotyczy wydłużenia kadencji radnych i wójta. Zamiast dotychczasowych 4 lat będzie 5-letnia kadencja. Nowe prawo wyborcze wprowadza też dwukadencyjność w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie będzie jednak ona działa wstecz. To oznacza, że dwie kadencje będą liczone od jesieni 2018 roku.

Gmina Dobra nie będzie jedyną gminą w województwie zachodniopomorskim, w której zmieni się ordynacja wyborcza w związku z liczbą mieszkańców. W Myśliborzu i Dębnie wybory odbędą się w jednomandatowych okręgach, a liczba radnych spadnie z 21 do 15 z powodu zmniejszenia się liczby mieszkańców.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Dobra

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama