Zaloguj się | Rejestracja

20-lecie Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów

czwartek, 27 kwietnia 2017 r., godz. 16:23  |  Wersja do druku

W pierwszy, majowy weekend rozpoczną się obchody 20-lecia Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. W ramach obchodów, które odbędą się w dniach 5-7 maja, rozegrana zostanie próba "militari" (zawody kawaleryjskie). Organizatorzy zapraszają też wszystkich chętnych do otwartego sparingu - próby ujeżdżenia oraz próby parkurowo-krosowej, które odbędą się w stanicy ułańskiej położonej w sąsiedztwie Wołczkowa.



Korzenie Klubu Kawaleryjskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich sięgają konnych rajdów wrześniowych organizowanych w latach siedemdziesiątych przez grupę entuzjastów turystyki konnej. Z uwagi na to, że rajdami tymi dowodzili początkowo oficerowie służby stałej kawalerii por. kaw. Zbigniew Janaszek i rotmistrz Marek Roszczynialski, nabrały one od początku charakteru kawaleryjskiego. Drugim nurtem, z którego wziął inspirację Klub Kawaleryjski, była grupa jeźdźców, która w przepisowym umundurowaniu i stroczeniu kawaleryjskim, przemierzała rok w rok trasę ze Szczecina do Poznania na tamtejsze Dni Ułana. Grupą tą dowodził znany kolekcjoner i miłośnik kawalerii , ppor. rez. Andrzej Wincza. Z połączenia obu tych grup, powstał Klub Kawaleryjski.

Bezpośrednim impulsem do powstania klubu, była propozycja dowództwa 12 Batalionu Rozpoznawczego, przejmującego tradycje 12 Pułku Ułanów Podolskich, aby jeźdźcy ze Szczecina uczestniczyli w tej uroczystości. Klub oficjalnie został zarejestrowany 25 kwietnia 1997 roku, a już 7 maja na uroczystości przekazania nazwy i tradycji Ułanów Podolskich Batalionowi Rozpoznawczemu, klub wystawił 15 w pełni umundurowanych kawalerzystów. Dzięki swej postawie i sprawnej organizacji, klub uzyskał na tej samej uroczystości od prezesa londyńskiego Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, ppłk Władysława Dziewickiego, prawo do kontynuowania tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Pierwszym prezesem klubu został wybrany Marek Magowski, po nim przejęła rządy pani Aleksandra Białonowicz, następnie Andrzej Wincza, później znowu Marek Magowski. Rozpoczęła się ciężka praca, której celem było trwałe wpisanie podolskich ułanów w krajobraz Szczecina. Klub organizował, w ścisłej współpracy z Wojskiem Polskim, defilady w czasie Święta Pułkowego i w dniu 11 Listopada, kontynuował organizację rajdów konnych, organizował zawody "militari" i wystawy o chwale polskiej kawalerii. Dzięki pomocy dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, generała Mieczysława Stachowiaka, klub otrzymał w dzierżawę 2 hektary gruntu na terenie poligonu w pobliżu jeziora Głębokie, gdzie własnymi siłami i środkami członkowie klubu wybudowali stajnię i budynek socjalny.

Klub, jako jeden z nielicznych w Polsce, posiada podpisane porozumienie o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Współpracuje również z Administracją Lasów Państwowych w Szczecinie. Członkowie klubu brali udział w realizacji dwóch filmów "Przystanek PRL" oraz "Bitwa Warszawska - rok 1920" oraz w rekonstrukcjach historycznych bitew pod Samossierrą, Waterloo i Albuerrą, jak również w wyjeździe do przedwojennych koszar pułku w Białokrynicy na Ukrainie.

W pierwszy, majowy weekend rozpoczną się obchody 20-lecia Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. W ramach obchodów, które odbędą się w dniach 5-7 maja, rozegrana zostanie próba "militari" (zawody kawaleryjskie). Organizatorzy zapraszają też wszystkich chętnych do otwartego sparingu - próby ujeżdżenia oraz próby parkurowo-krosowej, które odbędą się w stanicy ułańskiej położonej w sąsiedztwie Wołczkowa - zobacz na mapie.

Obchody 20-lecia klubu uwieńczy uroczysty, niedzielny przemarsz na apel na Zamku Książąt Pomorskich oraz pokazy władania lancą/szablą wraz z pokazem musztry i kadryla w Parku Kasprowicza.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło i zdjęcia: www.klubkawaleryjski12pu.pl, facebook.com

Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich:





20-lecie Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich:

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii - Puszcza Wkrzańska 2016:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

kodo

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama