Zaloguj się | Rejestracja

Ośrodek dla dzikich zwierząt - wizualizacje

piątek, 10 lutego 2017 r., godz. 18:24  |  Wersja do druku

Wiemy już jak ma wyglądać ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra. Ośrodek, który planuje wybudować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny, w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie".Ośrodek rehabilitacji zwierząt to miejsce, w którym jest prowadzone leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko występujących, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie mając na uwadze fakt, że funkcjonujące na terenie województwa zachodniopomorskiego ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt są obiektami małymi, doszła do wniosku, że konieczne jest utworzenie nowego, większego ośrodka. Na terenie województwa zachodniopomorskiego wiele zwierząt dziko żyjących ulega wypadkom, zagrażającym ich życiu. W takiej sytuacji niezbędne jest udzielanie stosownej pomocy weterynaryjnej oraz rehabilitacji przed wypuszczeniem zwierzyny do środowiska naturalnego.

Reklamy Google:


Ośrodek rehabilitacji znajdowałby się w obrębie ewidencyjnym Rzędziny w gminie Dobra, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego "Świdwie", w obrębie terenu, na którym położona jest stara, nieczynna już stacja ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk. Miejsce zostało wybrane ze względu na wiele czynników korzystnych dla takiego przedsięwzięcia. Ośrodek "Świdwie" posiada pawilon edukacyjno-wystawienniczy oraz zaplecze dla zorganizowanych grup. W pobliżu znajduje się ścieżka dydaktyczna, stanowiska obserwacyjne oraz wieża widokowa. Sąsiedztwo rezerwatu gwarantuje unikatowość zajęć dydaktycznych. Powstały kompleks mógłby z powodzeniem spełniać funkcje edukacyjne oraz stanowić bazę badawczą dla środowiska ornitologicznego, studentów i badaczy, stowarzyszeń. Rezerwat "Jezioro Świdwie", jako należący do obszarów RAMSAR, jest unikatowy i atrakcyjny dla badaczy z Polski, Europy, którzy mogliby korzystać z niewielkiej bazy noclegowej ośrodka.

Planowane położenie ośrodka gwarantuje korzyści dla jego podopiecznych - jest to strefa oddalona od siedlisk ludzkich, terenów aktywności rolniczej i przemysłowej. Sąsiedztwo rezerwatu stanowi gwarancję azylu tak koniecznego dla rekonwalescencji zwierząt, które spotkał często wstrząs związany z wypadkiem, chorobą oraz interwencją ludzką (schwytanie, udzielanie pomocy, zabiegi). Obecny teren posiada gęste nasadzenia drzew i krzewów.

Projektowany ośrodek byłby przystosowany do leczenia i rehabilitacji ptaków, ssaków, a także płazów oraz gadów. Zaplanowane zostały obszerne woliery, boksy, wybiegi - zarówno dla rezydentów w części edukacyjnej, jak i dla odizolowanych zwierząt chorych i niebezpiecznych. Strefa rehabilitacyjna będzie oddzielona od pozostałego obszaru ośrodka, w tym części edukacyjnej. Zapewniona zostałaby opieka weterynaryjna, profesjonalne pomieszczenia zabiegowe, a także ścisła izolatka oraz ciągły monitoring podopiecznych za pomocą multimedialnych rozwiązań technicznych.

W niedalekim sąsiedztwie ośrodka rehabilitacyjnego mogłaby powstać zagroda dla dzikich zwierząt odłowionych lub z obrażeniami. Zamieszkałyby w niej (czasowo) dziko żyjące zwierzęta odławiane z miejsc, gdzie stanowią bezpośredni problem: obecność na osiedlach miejskich, niszczenie upraw leśnych, kolizje drogowe. Zabezpieczenie zagrody przewiduje rozwiązania skutecznie oddzielające zwierzęta, a równocześnie stwarzające im warunki zbliżone do naturalnych: wiaty, paśniki, 2 metrowe płoty, duży wybieg, zbiorniki wodne.

Plany ośrodka zostały już opracowane. Zgodnie z wdrożonym w RDOŚ systemem ekozarządzania (audyt EMAS) projekt musi zawierać zastosowanie technologii, rozwiązań i materiałów zapewniających oszczędne i racjonalne zarządzanie zasobami naturalnymi. Projekt założenia ośrodka został zbadany pod kątem oddziaływania na obszar Natura 2000, w obrębie którego się znajduje. Obecnie inwestor jest na etapie starań o pozyskanie środków i dofinansowań z zewnątrz.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, aby ośrodek mógł powstać, zgodę na to wydać musi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wcześniej wnioskodawca uzyskać jednak powinien pozytywną opinię miejscowej rady gminy. W tej sprawie Rada Gminy Dobra wypowie się na najbliższej sesji, zaplanowanej na 23 lutego 2017 r.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w gminie Dobra - wizualizacje:

Zobacz artykuły powiązane:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

Szukaj w gminie Dobra

polecamy firmy/usługi

SCK.jpg

McDonalds.jpg

Syndyk masy upadłości: COMPARPOL Spółki z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Policach - oferuje w atrakcyjnych cenach (po cenie obniżonej do 30% ceny oszacowania) do sprzedaży - dwie niezabudowane działki rolne - położone w ŁĘGACH, gmina Dobra koło Szczecina o pow.: 1,0666ha i 1,0551 ha. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: (888) 088-222 lub e-mail: syndyk.szczecin@wp.pl

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji: +48 513 867 408.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń: +48 501 585 105.
więcej

meble.jpg
Sklepy meblowe
Dom urządza się przez całe życie. Zanim zdecydujesz się o zmianie umeblowania lub dodatków zobacz ofertę sklepów meblowych w gminie Dobra i okolicy. Stoły, krzesła, komplety wypoczynkowe, wyroby renomowanych producentów... więcej

pizzerie.jpg
Czas na pizzę!
Margherita, Capricciosa, a może Meksykańska? Doskwiera Ci mały głód? Szybko zamów przez telefon pizzę lub inne smaczne danie. Sprawdź ofertę wybranych lokali, które dowożą gorące dania... więcej

reklama.jpg
Reklama w portalu
GminaDobra24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu GminaDobra24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia. Przedstaw ofertę swojej firmy mieszkańcom gminy Dobra... więcej

reklama